Polikistik over sendromu tanılı olgularda karaciğer parankimindeki steatozun, vasküler değişikliklerin b-mod ultrasonografi ve doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of liver parencyhmal steatosis and vascular changes with b-mod ultrasonography and doppler ultrasonography in polycystic ovary syndrome patients
- Tez No: 267282
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TANZER SANCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AmaçPolikistik over sendromu (PKOS) %5-10 oranında, üreme çağındakikadınlarda en sık görülen, üreme ve metabolik bozukluğa yol açan multisistemendokrin bir hastalıktır. PKOS' lu kadınlarda insulin rezistansı, Tip 2 DiabetesMellitus (DM), lipit anormallikleri, hipertansiyon, subklinik ateroskleroz ve vaskülerdisfonksiyon açısından artmış risk bulunur. Tüm bu risk faktörlerine bağlı olarakmetabolik sendrom PKOS' lu hastalarda görülebilir. Nonalkolik yağlı karaciğerhastalığı (NAYKH), belirgin alkol tüketimi olmayan hastalarda görülen karaciğerdeyağ birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Ayrıca PKOS'lu kadınlarda NAYKHgörülme riski artmış olup burada insulin rezistansının rol oynadığı düşünülmektedir.Biz bu çalışmada PKOS' lu kadınlarda kardiyovasküler riski ve karaciğerdekiyağlanmasının oranını göstermeyi amaçladık.Materyal ve methodYaptığımız prospektif vaka kontrol çalışmamıza 104 nonobez, normotensif,ultrasonografi (US) ve biyokimyasal testler ile PKOS' u tanısı almış gönüllü kadınile 61 tane normal overyan fonksiyonu olan sağlıklı gönüllü kadın katılmıştır. Katılantüm olguların vücut kitle indeksleri (VKİ) 25'in altında olup yaşları 18-35 arasındadeğişmektedir. Çalışma protokolümüzde yapılan Doppler ultrasonografi ile anakarotis arter(AKA)'in pik sistolik(PS) ve end diyastolik (ED) hızı, intima mediakalınlığı (İMK), çapı, yüzeyel femoral arterin (YFA) PS ve ED hızı, İMK' ı, çapı,abdominal aorta (AA)' nın çapı, PS hızı, her iki renal arterin PS ve ED hızları ilebirlikte rezistivite indeksleri (RI) incelenmiştir. Ayrıca karaciğer parankimi steatozaçısından US ile değerlendirilmiştir.44BulgularAA çapı PKOS' lu kadınlarda kontrol grubuna göre belirgin yüksek olarak(p0,05) saptanmamıştır. Heriki AKA ve YFA' de ortalama İMK' ı PKOS'lu kadınlarda artmıştır (p0,05) göstermemiştir. PKOS' lu grup ile kontrol grubu arasında her ikirenal arter PS ve ED hızları karşılaştırıldığında anlamlı farklılık (p>0,05)saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
PurposePolycystic ovary syndrome (PCOS) at is a rate of 5-10%, most common in women ofreproductive age, reproductive endocrine and metabolic disorders leading to amultisystem disease. Women with PCOS have increased risks for insulin resistance,Type 2 Diabetes Mellitus (DM), lipid abnormalities, hypertension, subclinicalatherosclerosis and vascular dysfunction. Depending on all these risk factors,metabolic syndrome can be seen in all PCOS patients. Nonalcoholic fatty liverdisease (NAFLD) is a disease which is characterized by accumulation of fat inpatients which without significant consumption of alcohol. In addition, women withPCOS have increased risk of NAFLD. Insulin resistance plays a role in thiscondition. In this study we aimed to show the cardiovascular risk and the rate of fattyliver in the women with PCOS.Materials and MethodsNonobese, normotensive in 104 volunteer women who were diagnosed PCOSwith ultrasonography (US) and biochemical tests and in 61 volunter healty womenwho have normal ovarian function have been added to our this prospective casecontrolstudy. All subjects participating in the study have body mass index (BMI) ofunder 25 and are between ages 18-35. In our study protocol and the main carotidartery (CCA) peak systolic (PE) and end diastolic (ED) velocities, intima mediathickness (IMT), diameter of the superficial femoral artery (SFA) PS and EDvelocities, IMT, abdominal aorta (AA) size, PS velocity, and both renal arteries PSand ED velocities, resistivity index (RI) were examined with Doppler ultrasound.Liver parenchyma were also evaluated for steatosis with US.46ResultsThe diameter of AA was found significantly higher in women with PCOS ascompared to the control group (p 0.05) was detected. Mean IMT of both CCA and SFA increased inPCOS women (p 0.05) in both groups. When PS and ED velocities of bothtwo renal arteries in between PCOS group and the control group was compared, PSand ED velocities (p> 0.05) was detected no significantly different.