An extensive analysis on oriented object detection
Yönlü nesne tespiti üzerine detaylı bir analiz
- Tez No: 844866
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bilgisayar Görüsü'nde çığır açan problemlerden biri olan Nesne Tespiti, genellikle nesnelerin etrafına yatay dikdörtgen kutular yerleştirilerek çalışır. Ancak bu tür sınırlayıcı kutuların kullanımı, nesnelerin açısal yönleri hakkında kısıtlamalar getirir. Uzunlamasına ve yönlü nesneler için bu tür kutular genellikle arka plan veya diğer nesnelerden gelen yanlış görsel bilgileri içerir. Bu durum, bu tür uzunlamasına ve yönlü nesneler için tespit performansında düşüşlere yol açabilir. Bu sorunu ele almak için Yönlü Nesne Tespiti (YNT) alanında nesneler, yönlü dikdörtgen sınırlayıcı kutularla tanımlanır ve tespit edilir. Yönlendirilmiş sınırlayıcı kutu etiketlemelerine sahip birçok büyük ölçekli veri kümesinin (örneğin DOTA-v1.0 veri kümesi) tanıtılması, YNT için birçok yaklaşımın geliştirilmesini kolaylaştırmıştır. Ancak bildiğimiz kadarıyla, YNT sorununa ilişkin konuları kapsamlı bir şekilde analiz eden bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde, DOTA-v1.0 veri kümesini kullanarak ayrıntılı analizler sunuyoruz ve (i) farklı yönlü ve ölçekler arasındaki nesne dağılımı konusunda ciddi bir dengesizlik sorunu olduğunu, özellikle belirli nesne sınıfları için (örneğin küçük taşıt, köprü, liman) ve (ii) farklı yaklaşımlar kullanan YNT modellerinin yönelim dağılımına göre performanslarının da dengesiz olduğunu gösteriyoruz. Yaptığımız analizlerin sonuçlarını da dikkate alarak Yönlü Nesne Tespiti modellerinde farklı yönlerde ve ölçeklerde iyileştirmeleri gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Object Detection, one of the landmark problems in Computer Vision, is conventionally addressed by placing horizontal rectangular boxes around objects. The use of such bounding boxes, however, puts a restriction about the orientations of the objects. For elongated and oriented objects, such boxes usually include disruptive visual information coming from background or other objects, which can lead to poor detection performance for such elongated and oriented objects. To address this issue, in Oriented Object Detection (OOD), objects are described and detected with oriented rectangular bounding boxes. The introduction of many large-scale datasets with oriented bounding box annotations, e.g. the DOTA-v1.0 dataset, has facilitated a plethora of approaches for OOD. However, to the best of our knowledge, no study extensively analyzes the issues pertaining to the OOD task. In this thesis, we provide detailed analyzes using the DOTA-v1.0 dataset and show that (i) there is a severe imbalance problem regarding the distribution of objects across different orientations and scales, especially for certain object classes (e.g. small vehicle, bridge, harbor), and (ii) OOD models utilizing different approaches also demonstrate imbalance in terms of orientation distribution. Taking into account the outcomes of our analyses, we demonstrate enhancements in various orientations and scales within Oriented Object Detection models.