Comparative studies and analysis of anti-immigration policies via public opinions, political parties and its subsequent prognosis: Case studies: Italy, Germany, Canada and Australia
Kamuoyu, siyasi partiler ve sonraki öngörüler üzerinden göçmen karşıtı politikaların karşılaştırmalı çalışmaları ve analizi: Örnek çalışmalar: İtalya, Almanya, Kanada ve Avustralya
  1. Tez No: 844865
  2. Yazar: FAİTH OMOYE ABHULIMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHİR DIOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son on yılda, göçmenlere karşı hoşgörüsüzlük tüm dünyada, özellikle de AB ülkelerinde arttı. Amerika Birleşik Devletleri ve diğer Batılı ülkeler genellikle hükümetin kabul ettiği göçmen karşıtı yasa ve önlemlere karşı çıkıyor. Ayrıca Gallup Göçmen Kabul Endeksi, 2016-2019 yılları arasında dünya çapında göçmenlere toleransın azaldığını gösteriyor.Örneğin küresel ortalama puan 2016'da 5,34'ten 2019'da 5,21'e düşerken hoşgörüsüz tutumlarda en keskin düşüş Belçika ve İsviçre'de kaydedildi. Avrupa Parlamentosu'nun evi olan Belçika 1,33 puanlık bir düşüş kaydetti. Üstelik Gallup verilerine göre Türkiye, Avrupa Birliği ile yapılan anlaşma kapsamında 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapıyor ancak Türkiye, göçmenleri en az kabul eden onuncu ülke konumunda. Bu bağlamda mevcut çalışma, Avrupa Birliği genelinde göç karşıtı politikaların artışını göstermeyi ve bu değişiklikleri diğer bölgelerle (AB dışı) karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu duyguların nedenlerini araştırmak için bazı vaka çalışmalarında kullanılan tümevarım analizi. Kamuoyunun analizi, aşırı sağ partilerin yükselişi ve geleceğe dair tahminler aracılığıyla göç karşıtlığının arttığına dair hipotezleri ampirik olarak tasvir etmek için çevrimiçi anketler ve ikincil veriler kullanıldı. Araştırmanın sonuçları, göçmenlere yönelik kabul oranı ve göç politikaları daha iyi olan İtalya gibi diğer Avrupa devletleriyle karşılaştırıldığında Almanların en dirençli göründüğünü; 200.000 tekliften yalnızca 39.000'den azını kabul ederken, İtalya 76.000'in üzerindeki tekliften 7193 başvuruyu kabul etti. Avustralya'nın başvuru kabul oranına ilişkin veriler, 19.148 başvurudan yalnızca 3.277 adayın kabul edilmesini sağlarken, 2022 dünya veri toplama sırasında 94.246 başvurudan 11.000'den fazla incelemeyle 27.282 kabulle Kanada en çok kabul gören ülke oldu. Ampirik olarak sonuçlar, %68,5 kabul oranıyla Kanada'nın en olumlu göç politikalarına sahip olduğunu, onu %45 ile Almanya'nın takip ettiğini, Avustralya ve İtalya'nın sırasıyla %20,5 ve %16 ile en az olumlu göç politikalarına sahip olduğunu gösterdi. Olumlu politikaları ve kabulü olan devletler, iktidara gelme nedeni olarak göçmenlik karşıtı duyguları daha az kullandıkları için makul bir ekonomik büyüme gördüler
Özet (Çeviri)
During the last decades, immigration intolerance has grown over the globe, particularly inside the EU countries. Commonly the United States and other Western countries are opposed to the government adopted anti-immigrant legislation and measures. Also, the Gallup Migrant acceptance Index shows that the tolerance of migrants has decreased worldwide between 2016 and 2019. For instance, the global average score declined from 5.34 in 2016 to 5.21 in 2019 whereas Belgium and Switzerland recorded the sharpest decline in intolerant attitudes. Belgium as the home of the European Parliament recorded a decline of 1.33 points. Moreover, to the Gallup data reveal that Türkiye hosts around 4 million refugees, as part of a deal with the European Union, but the country is the tenth least accepting country for migrant. In this context, the current study aims are to show the rise in anti-immigration policies across the European Union and compare these changes to those of other regions (non-EU). Inductive analysis used for some case studies to investigate the reasons for these sentiments. Online questionnaires, and secondary data were used to empirically portray the hypotheses on a rise in anti-immigration through analysis of public opinions, the rise in far-right parties, and a prognosis of the future. The results of the study show that Germans appeared the most resistant compared to other European states such as Italy, which has a better acceptance rate and immigration policies towards immigrants; out of 200000 applicants it had only accepted less than 39000 while Italy accepted 7193 applications out of over 76000 applicants. Data from Australia's application acceptance rate was acceptance of only 3277 applicants out of 19,148 applications while Canada- the most accepting, with 27282 acceptances with over 11000 reviews out of its 94246 applications during the 2022 world data collection. Empirically results showed that Canada had the most favorable immigration policies with the acceptance rate of 68.5% followed by Germany with 45%, making Australia and Italy the least favorable with 20.5% and 16% respectively. States with favorable policies and acceptance have seen reasonable growth economically as it has had less use of anti-immigration sentiments as a reason to get power.