Investigation on the effects of dielectric material on the thrust performance of annular DBD plasma ion thrusters
Dielektrik malzemenin halkalı DBD plazma iyon iticilerin itki performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 844895
  2. Yazar: AYHAN ALP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRREM AKBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, dielektrik malzemenin annular şeklindeki DBD plazma iyon iticilerinin itki performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Kısaca elektrik itki sistemi tarihçesi, elektrik itici tipleri ve DBD iyon iticileri hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan çalışmalarda itki performansını en üst düzeyde tutabilmek için geometrik parametreler (annular ve sinusoidal), elektriksel parametreler ve malzeme türleri ele alınarak deneyler yapılmıştır. Bütün yapılan deneylerde sırasıyla 4 kVpp, 6 kVpp ve 8 kVpp voltajlar uygulanmıştır. Deneyler sırasında DBD plazma aktüatörü tarafından üretilen itki değerini ölçmek için ise elektronik itki ölçer cihazı kullanılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda voltaj arttırıldıkça thrust değerinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, aynı dış çapa sahip sinüs geometrilerinde çap arttıkça thrust etkinliğinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of dielectric material on the propulsion performance of annular DBD plasma ion thrusters are investigated. Briefly, the history of electric propulsion system, types of electric thrusters and DBD ion thrusters are given. In order to maximize the propulsion performance, geometrical parameters (annular and sinusoidal), electrical parameters and material types were considered and experiments were carried out. In all experiments, voltages of 4 kVpp, 6 kVpp and 8 kVpp were applied respectively. An electronic thrust measurement device was used to measure the thrust generated by the DBD plasma actuator during the experiments. As a result of the experiments, it is stated that the thrust value increases while the voltage is increased. Moreover, it is observed that for sine geometries with the same outer diameter, the thrust efficiency decreases as the diameter increases.