Johann Joachım Quantz'ın Sol Majör flüt konçertosunun icra ve teknik açıdan incelenmesi
Performance and technical analysis of Johann Joachim Quantz's G Major flute concerto
- Tez No: 844905
- Danışmanlar: DOÇ. ASLIHAN AND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
17. yüzyılın ilk çeyreğinden 18. yüzyılın ortasına kadar etkisini devam ettiren Barok Dönem, müzik tarihinde önem taşımaktadır. 1697 yılında dünyaya gelen Johann Joachim Quantz, besteciliği ve icracılığının yanı sıra flüt yapımcısı olarak Barok Dönemin önemli müzisyenleri arasında yer almaktadır. Barok Dönem flüt repertuvarının önemli eserleri arasında yer alan Quantz'ın 1740'lı yıllarda bestelemiş olduğu Sol Majör Flüt Konçertosu içerdiği müzikal ifadeler ve kompozisyon biçimi ile Barok Dönem müzik stilini yansıtmaktadır. Eser metninin ilk bölümünde Quantz'ın yaşamına ve müzikal yolculuğunun başlangıcında birçok enstrüman icra etmesine rağmen flüt enstrümanını ana enstrümanı seçerek müzikal açıdan sürekli gelişim sağladığı seyahat süreçlerine yer verilmiştir. Eser metninin ikinci bölümünde Quantz'ın yaşamış olduğu ve Sol Majör Flüt Konçertosunu bestelemiş olduğu Barok Dönem ve Barok Dönem müziğinin özellikleri araştırılmıştır. Yaşamı boyunca flütü geliştirmek ve flüt için besteler yapmış olan Quantz, bulunduğu konum ve seyahat ettiği yerler sayesinde müzikal gelişimine katkı sağlayacak ve kendisini etkileyen birçok müzisyen ile tanışma fırsatı bulmuştur. Bu eser metni çalışmasında Quantz'ın müziğe olan bakış açısını ve müzikal ifadelerine etki ettiği düşünülen müzisyenlere yer verilerek Sol Majör Flüt Konçertosunu icra ederken bestecinin müzik stiline uygun olarak eserin icra edilmesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Eser metninin üçüncü ve son bölümünde Sol Majör Flüt Konçertosunu icra edecek olan flüt icracıları için eser incelemesi yapılarak teknik zorluklara yardımcı olacağı düşünülen çalışma önerileri sunulmuştur. Bu bölümde Barok Dönem müzik stiline uygun olarak icra edilmesi gereken artikülasyon ve nüanslar belirtilerek icrayı kolaylaştıracağı düşünülen çalışma egzersizlerine yer verilmiştir. Eser metni içerisinde önerilen çalışma egzersizlerinin düzenli bir şekilde uygulanmasının eserin teknik pasajlarına icra kolaylığı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırma ile Johann Joachim Quantz'ın flüt repertuvarının Barok Dönem müzik stili özelliklerini içeren ve flüt icracıları tarafından önem taşıdığı düşünülen Sol Majör Flüt Konçertosu incelenerek, eseri icra etmek isteyen müzisyenlere yardımcı olacağı düşünülen bir kaynak oluşturmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Baroque Period, which continued its influence from the first quarter of the 17th century until the middle of the 18th century, is important in the history of music. Born in 1697, Johann Joachim Quantz is among the important musicians of the Baroque Period as a flute maker as well as a composer and performer. Quantz's G Major Flute Concerto, which is among the important works of the Baroque Period flute repertoire, composed in the 1740s, reflects the Baroque Period musical style with its musical expressions and composition style. Although in the first part of the work Quantz's life and musical part are allowed to perform a large number of instruments, the main instrument of which is the flute is presented in a wide range according to the continuous streams of musical development. In the second part of the text, the Baroque Period in which Quantz lived and whose G Major Flute Concerto is best remembered, and the characteristics of the music of the Baroque Period were investigated. Quantz, who popularized the flute throughout his life and had the opportunity to meet many musicians thanks to his musical riches and the places he traveled. The presentation of the text of this work helps Quantz perform the G Major Flute Concerto in accordance with his musical style by including the perspective of his music and the musicians whose musical expressions he influenced. In the third and last part of the text, suggestions are presented for flute players who will perform the G Major Flute Concerto to help with the technical difficulties encountered while examining the work. In this section, practice exercises that will facilitate performance in terms of articulation and nuances that should be performed in accordance with the Baroque Period music style are included. Making the regular performance of the study exercises suggested in the text of the work possible in the technical passages of the work. With this research, it is aimed to create a resource that is thought to be helpful to people who want to perform the work by examining Johann Joachim Quantz's G Major Flute Concerto, which includes the Baroque Period musical style characteristics of the flute repertoire and is thought to be important by flute players.