Adopting the requirement of a proposed sustainable building design in Baghdad city
Bağdat şehrinde önerilen sürdürülebilir bina tasarımı gereksinimlerinin kabul edilmesi
  1. Tez No: 844919
  2. Yazar: AUSAID ATHEER SABAH AL-RAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAAD RIDHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İklim, son zamanlarda beklenmeyen bir sıcaklık artışı da dahil olmak üzere önemli değişikliklere uğramıştır. Bu sıcaklık artışının insan yaşamı üzerinde önemli bir etkisi olmuş ve küresel ısınmayı daha da kötüleştirmiştir. Özellikle sıcak ve kuru iklimlerde şehir tasarımını yeniden düşünme ihtiyacı şimdi ortaya çıkmıştır. Araştırmacıların şu anda odaklandığı ana konulardan biri, özellikle sıcak ve kuru iklimlerde şehirlerde sürdürülebilirliği sağlamaktır. Arid iklimde sürdürülebilirliği geliştirmeye ve insanların termal konforunu artırmaya yönelik yetersiz ve kaçınılmaz olarak sınırlı çalışmalar, sağlıklı çevreler için plan eksikliği veya çevresel anlayışın artırılması ve kentsel mimarideki çağdaş gelişmelere ayak uydurmak için bir plan eksikliği tarafından da kaynaklanabilir. Çalışma, yaya termal konfor gereksinimlerini iyileştirmeye yönelik yapısal ve uygulama kriterlerine dayalı olarak kurak iklim alanı tasarımı önermektedir. Ayrıca, gökyüzü görüş faktörü, bina yönelimi, bitki örtüsü ve gölgeleme gibi kentsel faktörlerin yaya termal konforunu nasıl etkilediğini de incelemektedir. Bu çalışmada, sıcak, kuru ve uzun yazları olan Bağdat gibi bir şehir önerilecektir, burada sıcaklık düzenli olarak 50°C'nin üzerine çıkmaktadır. ENVI-met, termal konforu artırmaya yönelik bir dizi faktörü, tahmini ortalama oy (PMV) ve ortalama radyant sıcaklık (Tmrt) dahil olmak üzere, doğru bir şekilde inceleyecek ve analiz edecektir. Hava sıcaklığı, bağıl nem ve rüzgar hızı da dikkate alınacaktır. Çalışmanın bulguları ve önerileri, sıcak, kuru iklim bölgelerinde sürdürülebilir şehirlerin tasarımı ve uygulanması için gereksinimlere dahil edilecektir. Bağdat'ta bir bölge düşünmenizi öneriyoruz, çünkü bu bölge sofistike bir kentsel dokuya sahiptir ve geleneksel konutları, modern binaları içermektedir. Bağdat bölgesi, yarı kurak ve kuru bir iklime sahip olup, sıcak yazlar ve soğuk kışlarla karakterizedir. 2010 yazında kaydedilen en yüksek sıcaklık 50 °C idi ve bu, Irak'ın en sıcak yılında yazın en sıcak günlerini içermekteydi. Almanya Mainz Üniversitesi'nden Prof. Michael Bruse ve ekibi, 1994 yılında mikro iklim modelinin tasarımıyla başlayıp onu geliştirmeye devam ederek ENVI-met'i geliştirdi. O zamandan beri, ENVI-met, kentsel yüzeyler arasındaki etkileşimleri simüle eden bir yazılım programıdır. Mikro ölçekte bitki örtüsü ve atmosfer incelenmektedir. ENVI-met, ağaçlar, arka bahçe yeşillendirmesi, yeni altyapı gibi küçük ölçekli değişikliklerin mikro iklim üzerindeki etkilerini farklı mezoskal koşullar altında araştırmayı mümkün kılar. Bina modeli, ENVI-met tarafından, yapıların her duvarı ve cephe bölümü için günün her saati için ayrıntılı rüzgar verilerini sağlayan dış ortam akışkanlar dinamiği modeli ile yakından bağlantılı olarak değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
The climate has recently undergone significant changes, including an unexpected temperature increase. This temperature rise has had a significant impact on human life and has exacerbated global warming. The urgent need to rethink city design, particularly in hot and dry climates, emerged now. One of the main focuses for the researcher's right nowadays is achieving sustainability in cities, especially in hot and dry climates The inadequate and inevitably limited studies on developing sustainability and improving human thermal comfort in the arid local weather may also be caused by a lack of planning for healthy environments or a plan to increase environmental comprehension and keep up with contemporary advancements in urban architecture. The study proposes an arid climate area design based on structural and application criteria to improve pedestrian thermal comfort requirements, as well as how urban factors like sky view factor, building orientation, vegetation, and shadings influence pedestrian thermal comfort. In this study, a city with a hot, dry, and long summer, such as Baghdad, where the temperature regularly exceeds 50°C, will be proposed. ENVI-met will investigate and accurately analyses a number of factors related to improving thermal comfort, including predicted mean vote PMV and mean radiant temperature Tmrt. The air temperature, relative humidity, and wind speed will all be considered. The study's findings and recommendations will be incorporated into the requirements for designing and implementing sustainable cities in hot, dry climate regions. We suggest considering a district in Baghdad due to its sophisticated urban fabric, which includes conventional and traditional residences and modern buildings. The Baghdad region has a semiarid and dry climate, with warm summers and cold winters. In the summer of 2010, the highest recorded temperature was 50 °C, which included the hottest days of summer in Iraq's hottest year. Prof. Michael Bruse of the University of Mainz, Germany, and his team developed ENVI-met in 1994, starting with the design of the microclimate model and continuing to improve it. Since that time. ENVI-met is a software program that simulates the interactions between urban surfaces. At the microscale, vegetation and the atmosphere are studied. ENVI-met enables the investigation of the effects of small-scale changes in urban design (trees, backyard greening, new infrastructure).on microclimate under different mesoscale conditions. The building model is evaluated by ENVI-met in close connection with the outdoor fluid dynamics model, which offers precise wind data for every minute of the day for every wall and façade section of the structure