Sübstitüe tiyobenzamidler ve 2-naftal mannich bazından sübstitüe 1,3-tiyazinlerin sentezi
The Synthesis of 1,3-thiazines from to substituted thiobenzamides and 2-naphthol mannich baze
  1. Tez No: 84492
  2. Yazar: PELİN İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada ilk olarak l-N,N-dimetilaminometil-2-naftolün (22) tiyobenza- mid ile reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda, oluşması beklenen 2-fenil- nafto[5,6]-l,3-tiyazinin (89) yanında 3,5-difeniltiya-2,4-diazolün (88) de oluştuğu kim yasal analiz ve spektroskopik veriler ile kanıtlanmıştır. Bu reaksiyon daha sonra e“ çekici ve e”verici sübstitüent içeren tiyobenza- midler ile denenmek istenmiştir. o-Klor tiyobenzamid elde edildikten sonra, 1-N,N- dimetilaminometil-2-naftol (22) ile pirolizi gerçekleştirilmiştir. Reaksiyon sonunda, 2-(o-klorfenil)-nafto[5,6]-l,3-tiyazinin (90) oluştuğu spektroskopik verilerle kanıtlan mıştır. Bu reaksiyon sonunda tiyadiazol halkasının oluşmadığı görülmüştür. l-N,N-Dimetilaminometil-2-naftolün (22) tiyobenzamid ve o-klor tiyobenza mid ile reaksiyonu sonunda oluşan 1,3-tiyazinlerin, naftalin-kinon-metid ara-ürünü (11) üzerinden oluşabileceği düşünülmüştür. 1,3-Tiyazinlerin oluşumu için Şema 3.1 ' deki mekanizma önerilmiştir. Mannich bazı (22) ve tiyobenzamidin reaksiyonu sonunda ikinci ürün olarak oluşan 3,5-difeniltiya-2,4-diazolün (88), tiyobenzamidin tiyobenzamide 1,3-dipolar ka tılması sonucunda oluşabileceği düşünülmüştür. Tiyadiazol halkasının oluşumu için Şema 6.1 ' deki mekanizma önerilmiştir.,CH2NMe2 H 22 ¦CH, ^0 H2W-C-Ph 11 jCHgNH-C-Ph 86 CH2-N=C-Ph SH + Şema 6.1 88 -VI-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the reaction of l-N,N-dimethylaminomethyl-2-naphthol with thiobenzamide has been carried out as first step. At the end of the reaction, it was proved by chemical analysis and spectroscopic data that together with the expected 2-phenyl-naphtho[5,6]-l,3-thiazine (89), 3,5-diphenylthio-2,4-diazole (88) was also formed. Then, this reaction was tried to be done with thiobenzamides carrying out e“ donating and e”withdrawing substituents. After obtaining o-chlorothiobenzamide pyrolysis with the l-N,N-dimethylaminomethyl-2-naphthol (22) at the end of the reaction it was proved with spectroscopic data that 2-(o-chlorophenyl)-naphtho[5,6]- 1,3-thiazine (90) was formed. At the end of this reaction it was found that no thiazole ring was formed. It was thought that 1,3-thiazines that was formed at the end of the reaction of l-N,N-dimethylaminomethyl-2-naphthol (22) with o-chlorothiobenzamide can be Formed a naphthalen-quinone-methide intermediate. For the formation of 1,3-thiazines the mechanism in scheme 3.1 was proposed. It was thought that the second product which was formed by the reaction of Mannich base ( 22 ) and thiobenzamide 3,5-diphenylthio-2,4-diazole ( 88 ) couled be formed by the 1,3-dipolar addition of thiobenzamide to the thiobenzamide. For the formation of thiodiazole ring the mechanism in scheme 6.1 was proposed. -vu-.CI-L.0 ;-I2N-C-Ph ^ S II 22 11 -H20 89 ^>. CH^NH-C-Ph 86 K CH?-N=C-Ph SH OH 87 Scheme 3.1 + - OOO 88 Scheme 6.1 -vui-