Transmisyon elektron mikroskobu (TEM) ve uygulamalar
Transmission electron microscope (TEM) and applications
  1. Tez No: 84493
  2. Yazar: UĞUR GÖKHAN İŞSEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. SELAMİ KILIÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM) tanıtılarak, çalışma prensibi ele alınmıştır. TEM'de incelenebilecek numunelerin hazırlanma koşullan, kaçınılması gereken durumlar, elde edilen görüntülerin kaydedilme yöntemleri geniş bir şekilde açıklanmıştır. TEM, büyütme gücü 600.000x'e varan bir mikroskop olup fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimlerde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Numunelerin hazırlanma teknikleri, numunelerin çeşidine göre (fiziksel, biyolojik vb.) değişmektedir. Çalışma içerisinde bu tekniklerden geniş bir şekilde bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The Transmission Electron Microscope (TEM) has been introduced and its operational principles have been investigated. The conditions for preparation of samples for TEM research works as well as the avoided situations and the methods of imaging have been widely explained in this thesis. TEM is a powerful microscope whose magnification is about 600.000x and used in physics, chemistry and biology. The methods for preparation of samples (physical, biological, etc.). These methods were discussed widely in this thesis. The prospects of TEM study and practical conclusions are given.