Psödoeksfoliasyon sendromu olan olgularda ön segment parametrelerinin scheimflug görüntüleme ve optik biometri ile değerlendirilmesi
Evaluation of anterior segment parameters in cases with pseudoexfoliation syndrome using scheimpflug imaging and optical biometry
  1. Tez No: 844969
  2. Yazar: FURKAN ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ MEŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı psödoeksfoliasyon sendromunu ekfoliasyon materyalinin lokalizasyonuna göre sınıflandırmak, lokalizasyona göre ön segment parametlerine etkisini değerlendirilmek ve sağlıklı gözler karşılaştırmaktır. Gereç-Yöntem: Ksü Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran hastalar ayrıntılı göz muayenesi yapılıp kaydedilecek. Hastaların görme keskinliği değerlendirilmesi, yarık lamba muayenesi, gonyoskopi ile açı muayenesi, fundus muayenesi yapılacak. Daha sonra hastalara scheimflug görüntüleme, optik biyometri ve ön segment optik koherans tomografi ölçümleri yapıldı. Belirgin cup/disk olan glokom tanısı veya şüphesi olan hastalara görme alanı ve sinir lifi tabakası ölçümü yapıldı. %1 tropikamid, %2.5'lik fenilefrin hidroklorür ve %1 siklopentolat hidroklorür damlatıldıktan 45-60 dakika sonra scheimflug görüntüleme ve optik biyometri tekrarlandı. Hastalar 2 şekilde sınıflandırıldı. Birinci sınıflandırmada psödoeksfoliyasyon (PES) olan Grup 1, psödoeksfoliyasyon ve glokom (PESG) olan Grup 2, Psödoeksfoliyasyon ve Katarakt (PESK) olan Grup 3, Psödoeksfoliyasyon olmayan kontrol grubu da Grup 4 oldu. Diğer sınıflandırma ise PE lokalizasyonuna göre oldu. Burada ise PE birikimi lens üzeri; lens üzeri ve pupil kenarı; lens üzeri, pupil kenarı ve açı olan 3 grup tasarlandı. Elde edilene verilere SPSS programına kodlanarak girildikten sonra istatistksel analiz yapıldı. Bulgular: Kontrol grubunda dilatasyon sonrası hem topografik hem de optik biyometrik pupil çapı(PÇ) ölçümü PESK, PES, PESG gruplarından anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. 4 grupta da dilatasyon sonrası iki cihazda da PÇ dilatasyon öncesine göre anlamlı bir şekilde artış göstermiştir(p0.05) bir farklılık saptanmamıştır. Lokalizasyona göre 3 grup arasında dilatasyon öncesi, dilatasyon sonrası iki cihaz ölçümlerinde PÇ ölçümü anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. Tüm gruplarda dilatasyon sonrası PÇ'de dilatasyon öncesine göre anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Optik biyometri ve topografi ölçümlerinde ön kamara derinliği (ÖKD) sonuçlarına baktığımızda gruplar arası anlamlı farklılık gözlenmemiş olup; tüm gruplarda dilatasyon sonrası ÖKD'lerde anlamlı artış gözlenmiştir (p0.05) farklılık göstermemiştir. 3 grupta da dilatasyon sonrası ÖKD ölçümü dilatasyon öncesine göre anlamlı (p0.05) bir farklılık saptanmadı. Lokalizasyona göre 3 grup arasında dilatasyon öncesi, dilatasyon sonrası topografik açı ölçümü anlamlı (p>0.05) farklılık göstermemiştir. L grubunda dilatasyon sonrası topografik açı ölçümü dilatasyon öncesine göre anlamlı (p0.05) bir değişiklik gözlenmemiştir. Göz içi basıncı (GİB) değerlerine lokalizasyona göre baktığımızda en düşük GİB lens kenarı (L) grubunda (14.3±3.3) olup, daha sonra sırayla lens+pupil kenarı (L+P) grubu (16.7±3.5) , lens+pupil kenarı+açı (L+P+A) grubu (17.9±4.3) gelmektedir. L+P ve L+P+A gruplarında GİB değeri L grubundan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Sonuçlar: Pupil çapı PES'li hastalarda dilatasyon sonrası kontrol gruplarından daha düşüktü. Lokalizasyona göre PÇ artışlarında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Tüm hastalarda ÖKD dilatasyon sonrası arttı. Gruplar arası artışlarda anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sadece PESG grubunda artış diğer gruplardan daha düşüktü. Lokalizasyona göre GİB'ler L grubunda anlamlı olarak daha düşüktü. Bu da pupil kenarı ve açıda birikimin glokomu tetikleyebileceğini düşündürdü. İridokorneal açı PESK ve PES grubunda dilatasyon sonrası anlamlı artış gösterdi. Lokalizasyona göre ise L grubunda anlamlı artış vardı. Bu sonuç glokom varlığı ve PE materyalinin pupil ve açıda birikmesinin ön kamarayı darlaştırdığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to classify pseudoexfoliation syndrome based on the localization of exfoliation material, evaluate its impact on anterior segment parameters according to localization, and compare with healthy eyes. Materials and Methods: Patients presenting to the Ksü Faculty of Medicine Eye Diseases outpatient clinic will undergo detailed eye examinations. Parameters such as visual acuity, slit-lamp examination, angle examination with gonioscopy, and fundus examination will be evaluated. Subsequently, patients will undergo Scheimpflug imaging, optical biometry, and anterior segment optical coherence tomography measurements. Patients with diagnosed or suspected glaucoma with significant cup/disc ratio will undergo visual field and nerve fiber layer thickness measurements. After instillation of 1% tropicamide, 2.5% phenylephrine and %1 siklopentolat hydrochloride, Scheimpflug imaging and optical biometry will be repeated 45-60 minutes later. Patients were classified in two ways: The first classification includes Group 1 with pseudoexfoliation (PES), Group 2 with pseudoexfoliation and glaucoma (PESG), Group 3 with pseudoexfoliation and cataract (PESK), and Group 4 as the pseudoexfoliation-free control group. The other classification is based on the localization of pseudoexfoliation material, resulting in three groups: accumulation above the lens, above the lens and pupil margin, and above the lens, pupil margin, and angle. The data obtained were entered into the SPSS program, and statistical analysis was performed. Results: In the control group, both topographic and optical biometric pupil diameter (PD) measurements after dilation were significantly higher in PESK, PES, and PESG groups (p0.05). In all four groups, PD in both devices after dilation showed a significant increase compared to pre-dilation (p0.05). According to localization, there was no significant difference in PD measurements before and after dilation between the three groups (p>0.05). Post-dilation PD increase was not significantly different among the three groups (p>0.05). Looking at the results of anterior chamber depth (ACD) in optical biometry and topography measurements, there was no significant difference between the groups; however, a significant increase in post-dilation ACD was observed in all groups (p0.05). Post-dilation ACD measurements showed a significant increase in all three groups compared to pre-dilation (p0.05). Localization-based groups did not show significant differences in pre- and post-dilation topographic angle measurements (p>0.05). In group L, there was a significant increase in post-dilation topographic angle measurement compared to pre-dilation (p0.05). Looking at intraocular pressure (IOP) values based on localization, the lowest IOP was in the lens edge (L) group (14.3±3.3), followed by the lens+pupil margin (L+P) group (16.7±3.5), and the lens+pupil margin+angle (L+P+A) group (17.9±4.3). IOP values in L+P and L+P+A groups were significantly higher than in the L group (p0.05). Conclusions: Pupil diameter was lower in patients with PES after dilation compared to control groups. There was no significant difference in PD increases based on localization. ACD increased after dilation in all patients, and there was no significant difference in increases between groups. The increase in PESG group was lower than in other groups. Based on localization, IOPs were significantly lower in the L group, suggesting that accumulation in the pupil margin and angle could trigger glaucoma. Iridocorneal angle showed a significant increase in PESK and PES groups after dilation. Based on localization, there was a significant increase in group L. This result indicated that the presence of glaucoma and accumulation of pseudoexfoliation material in the pupil and angle narrowed the anterior chamber.