Yeşil sentez yöntemiyle bitki özütü kullanarak sentezlenen altın (Au) nanopartiküllerinin antibakteriyel aktivitesinin belirlenmesi
Determination of antibacterial activity of gold (Au) nanoparticles using plant extract with green synthesis method
- Tez No: 663253
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, kurutulmuş kiraz sapı (Cerasus avium L.) özütü dışında başka hiçbir indirgeyici ve/veya kararlaştırıcı ajan kullanmadan yeşil sentez yöntemi ile altın nanopartiküllerinin (AuNP) sentez çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Belirlenen en uygun sentez şartlarında elde edilen AuNP'lerin karakterizasyon çalışmalarında UV-Vis spektrometresi, Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), X-Işını Kırınım Difraktometresi (XRD) ve Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektrofotometresi (FTIR) yöntemleri kullanılmıştır. AuNP'lerin en uygun sentez şartlarının belirlenmesinde ise özüt derişimi, eklenen metal çözeltisi derişimi ve sentez süresi parametrelerinin optimizasyonları gerçekleştirilmiş ve bu kapsamda optimum özüt derişimi %1,5, optimum Au çözeltisi derişimi 10-2 M ve sentez süresi ise 60 dakika olarak belirlenmiştir. Bu tez çalışmasının uygulama basamağında ise sentezlenen AuNP'lerin gram pozitif Enterococcus faecalis ATTC29212, Listeria monocytogenes ASKK472, Bacillus cereus ATTC 11778, Staphylococcus aureus ATTC 43300 ve gram negatif Salmonella Typhimurium ATTC 14028, Enterobacter aerogenes ATTC 13048, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli 0157:H7, Salmonella Enterocolitica, Escherichia coli 0157:H7 ATTC 43895, Escherichia coli ATTC 35150 bakterilerine karşı etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, elde edilen AuNP'lerin katalitik etkinlikleri ise metil oranj (MO) ve metilen mavisi (MM) boyalarının renk giderim çalışmaları yürütülerek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the synthesis studies of gold nanoparticles (AuNP) were carried out with green synthesis method by using the extract of dried cherry stalk (Cerasus avium L.) without using any other reducing and/or stabilizing agents. The UV-Vis spectrometer, Transmission Electron Microscope (TEM), X-Ray Diffractometer (XRD) and Fourier Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR) methods were used in the characterization studies of AuNPs obtained under the most appropriate synthesis conditions. The optimum synthesis conditions of AuNPs were optimized for the extract concentration, added metal solution concentration and synthesis time parameters, and in this context, the optimum extract concentration, the optimum Au solution concentration and the synthesis time were found to be 1.5%, 10-2 M and 60 minutes, respectively. In the application step of this thesis study, the antibacterial effects of the synthesized AuNPs were investigated for gram positive Enterococcus faecalis ATTC29212, Listeria monocytogenes ASKK472, Bacillus cereus ATTC 11778, Staphylococcus aureus ATTC 43300 and gram negative Salmonella Typhimurium ATTC 14028, Enterobacter aerogenes ATTC 13048, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli 0157:H7, Salmonella Enterocolitica, Escherichia coli 0157:H7 ATTC 43895, Escherichia coli ATTC 35150 bacteria. In addition, the catalytic activities of the obtained AuNPs were also determined by carrying out the color removal studies of methyl orange (MO) and methylene blue (MM) dyes.