Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spora yönelik tutum, sosyal-duygusal yetkinlik ve sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between sports faculty students attitudes towards sports, social-emotional competence and social appearance anxiety levels
  1. Tez No: 844979
  2. Yazar: RAMAZAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin spora yönelik tutum, sosyal-duygusal yetkinlik ve sosyal görünüş kaygısı düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda nicel olarak yürütülen çalışmanın amacıyla tutarlı olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, 112 kadın ve 190 erkek olmak üzere toplam 302 spor bilimleri fakültesi öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma grubu seçiminde kolayda örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış olup bu form dört bölümden oluşmaktadır. Bu anket formunun birinci bölümünü“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümünü“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”, üçüncü bölümünü“Sosyal-Duygusal Yetkinlik Ölçeği”ve dördüncü bölümünü“Üniversite Öğrencilerinin Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği”oluşturmaktadır. Bu form aracılığıyla elde edilen ham verilerin ilk olarak veri türü gözetilerek tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere ilişkin farklılık ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu bağlamda katılımcıların bölüm değişkenine göre spora yönelik tutumlarında ve sınıf değişkenine göre sosyal görünüş kaygılarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların yaşları ile sosyal görünüş kaygıları arasında pozitif yönde düşük düzeyde ve aylık ortalama kişisel gelir düzeyleri ile spor yönelik tutumun alt boyutlarından fiziksel gelişme tutumları arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan cinsiyet ve aktif olarak spor yapma değişkenleri kapsamında anlamlı bir farklılık ve aylık ortalama aile gelir düzeyi değişkeni kapsamında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Buna ek olarak katılımcıların sosyal görünüş kaygıları ile spora yönelik tutum ve sosyal-duygusal yetkinlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Ancak katılımcıların spora yönelik tutumları ile sosyal-duygusal yetkinlikleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir. Buna göre katılımcıların spor yönelik tutumları yükseldikçe sosyal-duygusal yetkinliklerinin de yükseldiği sonucuna varılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationships between attitudes towards sport, social-emotional competence and social appearance anxiety levels of sport sciences faculty students. In this context, the relational survey model was used consistent with the purpose of the quantitative study. The sample group of the study consisted of a total of 302 sports sciences faculty students, 112 womans and 190 mans. Convenience sampling method was used in the selection of the research group. A questionnaire form was used as a data collection tool and this form consists of four parts. The first part of this questionnaire consists of“Personal Information Form”, the second part consists of“Attitude Towards Sports Scale”, the third part consists of“Social-Emotional Competence Scale”and the fourth part consists of“Social Appearance Anxiety Scale”. First, descriptive statistics of the raw data obtained through this form were calculated considering the type of data. Difference and correlation analyzes were conducted for the data obtained in the study. In this context, significant differences were found in the participants' attitudes towards sports according to the department variable and social appearance anxiety according to the class variable. In addition, it was determined that there were significant relationships between the participants' ages and social appearance anxiety at a low level in a positive direction and between the average monthly personal income levels and physical development attitudes, On the other hand, no significant difference was found within the scope of gender and active sports variables and no significant relationship was found within the scope of monthly average family income level variable. In addition, no significant relationship was observed between the participants' social appearance concerns and their attitudes towards sports and social-emotional competence levels. However, it was determined that there were positive, moderately significant relationships between the participants' attitudes towards sports and their social-emotional competencies. Accordingly, it can be concluded that as the participants' attitudes towards sports increase, their social-emotional competencies also increase.