Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin liderlik yönelim, öz etkililik-yeterlik ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
İnvestigation of physical education and sports teachers' relations between leadership order, self-efficiency and psychological strength
  1. Tez No: 844980
  2. Yazar: BEDRETTİN DOLANBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin liderlik yönelim, öz etkililik-yeterlik ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu bağlamda nicel olarak yürütülen çalışmanın amacıyla tutarlı olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu 82 kadın ve 162 erkek olmak üzere toplam 244 beden eğitimi ve spor öğretmeninden oluşmaktadır. Bu araştırma grubunun seçiminde kolayda örnekleme yönteminden faydalanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmış olup bu form dört bölümden oluşmaktadır. Bu anket formunun birinci bölümünü“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümünü“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”, üçüncü bölümünü“Öz Etkililik-Yeterlilik Ölçeği”ve dördüncü bölümünü“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”oluşturmaktadır. Bu form aracılığıyla elde edilen ham verilerin ilk olarak veri türü gözetilerek tanımlayıcı istatistikleri hesaplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilere ilişkin farklılık, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Buna göre katılımcıların cinsiyet, medeni durum, okul kademesi ve aktif olarak spor yapma durumu değişkenlerine göre liderlik yönelimlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bununla birlikte katılımcıların kişisel gelir düzeyi değişkeni ile liderlik yönelimleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer taraftan katılımcıların yaş, hizmet yılı ve aile geliri düzeyi değişkenleri ile liderlik yönelimleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Buna ek olarak katılımcıların öz etkililik-yeterlilikleri ve psikolojik sağlamlıkları bağlamında cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ancak katılımcıların medeni durum, okul kademesi ve aktif olarak spor yapma durumu değişkenlerine göre öz etkililik-yeterliliklerinde ve psikolojik sağlamlıklarında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bununla birlikte katılımcıların aile geliri düzeyi değişkeni ile öz etkililik-yeterlilikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Diğer taraftan katılımcıların yaş, hizmet yılı ve kişisel gelir düzeyi değişkenleri ile öz etkililik-yeterlilikleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Ayrıca katılımcıların yaş, hizmet yılı, kişisel gelir düzeyi ve aile gelir düzeyi değişkenleri ile psikolojik sağlamlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bununla birlikte öz etkililik-yeterliliğin psikolojik sağlamlık üzerindeki etkisi pozitif yönde ve anlamlı olup katılımcıların öz etkililik-yeterlilik düzeyleri yükseldikçe psikolojik sağlamlık düzeylerinin de yükseldiği ifade edilebilmektedir. Sonuç olarak katılımcıların öz etkililik-yeterlilik ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin liderlik yönelimleri üzerindeki etkilerinin pozitif yönde ve anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda katılımcıların öz etkililik-yeterlilik ve psikolojik sağlamlık düzeyleri yükseldikçe liderlik yönelimlerinin de yükseldiği ileri sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with the aim of examining the relationships between the leadership, self-efficacy and psychological well-being levels of physical education and sports teachers. In this context, a consistent relational screening model was used for the purpose of the quantitatively conducted study. The research group consisted of 82 women and 162 men and a total of 244 physical education and sports teachers. In the selection of this research group, easy sampling method was used. A survey form was used as a data collection tool and this form consists of four parts. The first part of this survey form is“Personal Information Form”, the second part is“Multi-Directional Leadership Orientations Psychological Scale”, the third part is the“Self-Effectivity-Efficacy Scale”and the fourth section is. The raw data obtained through this form was first calculated by identifying statistics with the data type in mind. Differences, correlations and regression analyses were performed in the research. Accordingly, according to the gender, marital status, school level and active sports status of the participants, no significant differences in leadership orientation were determined. However, a significant relationship was found between the participants' personal income level variable and their leadership orientation. On the other hand, no significant relationship was identified between the age, service year and family income level variables and leadership orientations of the participants. In addition, significant differences in gender variability were found in the context of the participants' self-efficacy and psychological well-being. However, according to the marital status, school level and active sports status variables of the participants, no significant differences in their self-efficacy and psychological well-being were identified. However, a significant relationship was found between the family income level variable of the participants and their self-efficacy. On the other hand, no significant relationship was identified between the age, service year and personal income level variables and self-efficacy-efficiencies of the participants. In addition, no significant relationship was found between the age, service year, personal income level and family income level variables and psychological well-being of the participants. However, the effect of self-efficacy on psychological soundness is positive and meaningful and it can be stated that the levels of psychological soundness are also increased as the self-efficacy-efficacy levels of the participants increase. As a result, it was determined that the effects of the participants' levels of self-efficacy and psychological soundness on leadership orientations were positive and meaningful. In this direction, it can be argued that as the level of self-efficacy and psychological soundness of the participants increases, their leadership orientation also increases.