Osteoporoz tanısı açısından konik ışınlı bilgisayarlı tomografi radyomorfometrik indekslerin dexa yöntemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 844984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUĞRA ŞENEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kelime anlamı delikli kemik olan osteoporoz, kemiğin mineral ve matriksinde birbirine paralel bir azalma ile karakterize, metabolik kemik hastalıklarının en sık görülen şeklidir. Klinik olarak osteoporoz çoğunlukla asemptomatik olsa da, ilerleyen evrelerde günlük aktiviteler sırasında oluşan kırıklar görülebilmektedir. Çalışmamızın amacı DEXA yöntemi ile konik ışınlı bilgisayarlı tomografi radyomorfometrik indekslerin osteoporoz tanısı açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. DEXA ölçümleri yapılmış ve konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri alınmış olan 54 kadın hasta çalışma grubunu oluşturmuştur. DEXA yöntemi ile total femur, femur boynu ve L1-L4 vertebralar bölgesinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde ise bilgisayarlı tomografi mental indeks (CTMI), bilgisayarlı tomografi mandibular indeks (CTI) ölçümleri ve bilgisayarlı tomografi kortikal indeks (CTCI) değerlendirmesi yapılmıştır. CTMI ve CTCI değerlendirmeleri genel olarak DEXA sonuçları ile uyumlu bulunmuştur. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde yaptığımız değerlendirmelerle osteoporoz kesin tanısı koyulması mümkün olmasa bile dental amaçlı alınmış olan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri ile osteoporoz riski tespit edilen hastalar ileri tetkik ve tedavi için yönlendirilerek erken teşhis sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis, meaning“porous bone,”is characterized by a parallel decrease in the mineral and matrix of the bone and is the most common form of metabolic bone diseases. Clinically, osteoporosis is often asymptomatic, but fractures occurring during daily activities can be observed in advanced stages. The aim of our study is to comparatively evaluate cone beam computed tomography radiomorphometric indexes with the DEXA method for the diagnosis of osteoporosis. The study group consisted of 54 female patients who underwent DEXA measurements and obtained cone beam computed tomography images. Results obtained from DEXA measurements in the total femur, femoral neck, and L1-L4 vertebral regions were evaluated. On cone beam computed tomography images, computerized tomography mental index (CTMI), computerized tomography mandibular index (CTI) measurements, and computerized tomography cortical index (CTCI) assessment were performed. CTMI and CTCI assessments were generally found to be consistent with DEXA results. Although a definitive diagnosis of osteoporosis cannot be made with the evaluations we conducted on cone beam computed tomography images, patients identified with osteoporosis risk through cone beam computed tomography images taken for dental purposes can be directed for further investigation and treatment, thus enabling early diagnosis.