Evli bireylerde evlilik yaşam doyumu: Evlilik mitleri, psikolojik esneklik ve sosyal medya bağımlılığı değişkenlerine göre bir inceleme
Marriage life satisfaction in married individuals: A study according to marriage myths, psychological flexibility and social media addiction variables
- Tez No: 845001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerde evlilik yaşam doyumu ile evlilik mitleri, sosyal medya bağımlılığı ve psikolojik esneklik değişkenleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca evlilik yaşam doyumunun demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 25-63 yaş arası, 265 (%68,7) kadın ve 121 (%31,3) erkek olmak üzere toplam 386 evli bireyden oluşmaktadır. Katılımcılara bir çevrimiçi veri toplama aracı olan google formlar aracılığıyla ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgiler Formunu, Evlilik Yaşam Doyumu Ölçeğini, Evlilik Mitleri Ölçeğini, Psikolojik Esneklik Ölçeğini ve Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde ise IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılmıştır. Evlilik yaşam doyumunun demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için Bağımsız Grup t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Evlilik yaşam doyumu ile evlilik mitleri, sosyal medya bağımlılığı ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı Analizi ve Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki yordayıcılık gücünün belirlemek amacıyla Aşamalı Regresyon Analizine başvurulmuştur. Korelasyon analizi sonuçlarına göre, evlilik yaşam doyumunun psikolojik esneklik ve sosyal medya bağımlılığı ile düşük düzeyde anlamlı bir ilişki gösterdiği bulunurken evlilik mitleriyle arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Aşamalı regresyon analizi sonucuna göre psikolojik esneklik evlilik yaşam doyumunu yordarken sosyal medya bağımlılığı yordamamaktadır. Ayrıca, evlilik yaşam doyumu sosyoekonomik düzeye ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktayken cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve evlilik süresine göre anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between married life satisfaction and the variables of marital myths, social media addiction, and psychological flexibility among married individuals. Additionally, it aims to explore whether married life satisfaction differed in accordence to demographic variables. The sample of the study consists of 386 married individuals, aged between 25-63, comprising 265 (68.7%) females and 121 (31.3%) males. Participants in this research were reached through an online data collection tool using Google Forms. The data collection instruments included a Personal Information Form, Married Life Satisfaction, Marriage Myths Scale, Psychological Flexibility Scale, and Bergen Social Media Addiction Scale. The study was conducted using a quantitative research method employing a correlational survey model. IBM SPSS Statistics 26 was used for data analysis. Independent Samples t-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), and Kruskal Wallis-H test were applied to investigate whether married life satisfaction differs in accordence to demographic variables. Pearson's Product-Moment Correlation Coefficient Analysis and Spearman's Rank-Order Correlation Analysis were used to examine the relationships between married life satisfaction and marital myths, social media addiction, and psychological flexibility. Stepwise Regression Analysis was employed to determine the predictive power among the variables. According to the results of the correlation analysis, married life satisfaction showed a low-level significant relationship with psychological flexibility and social media addiction, while no significant relationship was found with marital myths. The stepwise regression analysis revealed that psychological flexibility predicts married life satisfaction, whereas social media addiction does not. Moreover, married life satisfaction significantly differed concerning socioeconomic status and having children, while it did not significantly differ concerning gender, age, education level, employment status, and duration of marriage.