Evli bireylerin cinsiyetlerine göre cinsel mitlere olan inançları ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between beliefs in sexual myths and sexual satisfaction of married individuals by gender
  1. Tez No: 749673
  2. Yazar: EYLÜL HAZAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın amacı evli bireylerin cinsiyetlerine göre cinsel mitlere olan inançları ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Aynı zamanda bu kavramların sosyo-demografik değişkenlerle ilişkisine bakılması da amaçlanmaktadır. Araştırmada yöntem olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 35–50 yaş arasındaki evli kadın ve evli erkek katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmada elverişlilik örneklem yöntemi ile 202 katılımcıya ulaşılmıştır. Katılımcılara araştırmaya katılmadan önce anketin amacı ve gizliliği ile ilgili bilgiler verilmiştir.. Verilerin toplanmasında Sosyodemografik Bilgi Formu, cinsel mitleri ölçmek için Cinsel Mitleri Değerlendirme Formu ve cinsel işlevin niteliğini ölçmek için Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği yer almaktadır. Araştırmada verilerin analiz edilmesinde SPSS 21 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulguları erkeklerin cinsel mit düzeyinin kadınlara göre yüksek olduğunu ve yine erkeklerin cinsel doyum anlamında yaşadıkları sorunların kadınlardan daha yüksek olduğunu göstermiştir. Cinsel mitlerin yaşa göre farklılaştığı görülmüştür. Cinsel doyumda yaşın anlamlı farklılığı evli kadınlarda dokunma alt boyutunda 43 ve 50 yaş aralığında yüksek, evli erkeklerde de dokunma alt boyutunda 35 ve 42 yaş aralığında yüksek tespit edilmiştir. Çocuğu olan katılımcıların cinsel mitlere inanç düzeyinin anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Çocuğu olan katılımcıların Golombok-Rust Erkek Cinsel Doyum Ölçeği'nin sıklık, iletişim, kaçınma ve doyum alt boyutlarında anlamlı derecede yüksek tespit edilmiştir. Cinsel yönden aktif olmayan katılımcıların Golombok-Rust Kadın Cinsel Doyum Ölçeği incelendiğinde cinsel yönden aktif olmayan katılımcıların tüm alt boyutlarda cinsel açıdan aktif olan katılımcılardan anlamlı derecede yüksek puanlar aldıkları gözlemlenmiştir. İlkokul ve ortaokul mezunlarının cinsel mitlere inanç düzeyinin anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. Golombok-Rust Erkek Cinsel Doyum Ölçeğinin Erken Boşalma, Kaçınma, Doyum, Sıklık ön lisans mezunu olan erkek katılımcıların puan ortalamalarının anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilirken İletişim alt boyutlarında ilkokul/ortaokul mezunlarında yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the basic education of the research, those who have sexual beliefs are educated about their sexual beliefs. In the plan, it is the same aim to look at the socio-demographic aspects of this planning. Relational scanning model was used as a method in the research. Feminine of the research is a relationship between 35-50 years old. With the research sampling method, it was reached to reach 202. Before joining the participants, information about the purpose and purpose of participation was mentioned. SPSS 21 package was used in the analysis of the data program in the research. The research is that it is quite high in terms of worldwide standards and is sexually similar. It has been shown that sexual myths differ by experience. The significant effect of age on sexual satisfaction was found to be high in the age range of 43 and 50 in married women in the sub-dimension of touching, and high in the age range of 35 and 42 in the sub-dimension of touching in married men. It was observed that the level of belief in sexual myths of the participants with children was significantly higher. Participants with children were found to be significantly higher in the frequency, communication, avoidance and satisfaction sub-dimensions of the Golombok-Rust Male Sexual Satisfaction Scale. When the Golombok-Rust Female Sexual Satisfaction Scale of the sexually inactive participants was examined, it was observed that the sexually inactive participants got significantly higher scores than the sexually active participants in all sub-dimensions. It has been determined that primary and secondary school graduates have a significantly higher level of belief in sexual myths. While it was determined that the mean scores of the male participants who were associate degree graduates of the Golombok-Rust Male Sexual Satisfaction Scale with Premature Ejaculation, Avoidance, Satisfaction, and Frequency were found to be significantly higher, it was found to be higher in the communication sub-dimensions of primary/secondary school graduates.