Karaköy (Bilecik) ve çevresinin florası
The Flora of Karaköy (Bilecik) and near
  1. Tez No: 84503
  2. Yazar: ONUR KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TOKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Davis (1965) grid sistemine göre A2, A3, B2 ve B3 karelerinin birleşim bölgesinde bulunan Karaköy (Bilecik) ve çevresinin florası incelenmiştir. Çalışma alanımız 220-1050m. yükseltilerde ve Yarı Kurak Akdeniz Biyoiklim Katı'nda bulunup 39°. 54'- 40°. 06' kuzey enlemleri ile 29°. 56'- 30°. 04' doğu boylamları arasında yer almaktadır. Araştırma bölgesinde 71 familyaya ait 274 cins, 450 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Çalışma alanımızda yayılış gösteren taksonlarm floristik bölgelere göre dağılımında ilk sırayı %13.78 ile Akdeniz elementleri almaktadır, bunu sırası ile %10.25'lik oranla Avrupa-Sibirya elementleri, %5.78'lik oranla İran-Turan elementleri ve %2.00'lık oran ile Öksin elementleri izlemektedir. Araştırma alanında 31 endemik takson belirlenmiş olup endemizm oram %6.88' dir Ayrıca çalışma bölgemizde 34 takson yeni kayıt olarak tespit edilmiş olup bunlardan 4'ü A2, 6'sı A3, 8'i B2 ve 16sı B3 kareleri için yeni kayıt olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the flora of Karaköy (Bilecik) and the environsis investigated. Our study area is located between Bozüyük and Bilecik and 220-1050m.altitudes. The study area is lying by A2, A3, B2 and B3 squares. During the study 274 genera belonging to 71 families and 450 species and subspecies are determined. Among those taxa 32 of them are new records for A2, A3, B2 and B3 squares. Furthermore, 31 endemic taxa which are recorded in the region. The ratio of endemism is 6,88%. Distribution of the taxa according to their floristic origin reveals that the Mediterranean elements are the must abundant with 13.78%. Ratio of Europe-Siberian elements is 10.23% and this is followed Irano-Turanien and Euxine elements with 5.78%, and 2.00% respectively.