Dayanıklılık ve hasar tolerans analizi (DADTA) yöntemi T-37 uçağı üzerinde bir uygulama
Durability and damage tolerance analysis (DADTA) an appication on T-37 aireraft
- Tez No: 84502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN NURİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, her türlü dinamik yüke maruz kalan yapısal sistemlerde meydana gelebilen kırılma ve yorulma kavramları kısaca tanıtıldıktan sonra kırılmanın önlenebilmesi veya tasarım aşamasında önlem alınması için bir analiz yöntemi olan Dayanıklılık ve Hasar Tolerans Analizi (Durability and Damage Tolerance Analysis-DADTA) yöntemi anlatılacaktır. Dayanıklılık ve Hasar Tolerans Analizi, DADTA, genel esasları ile anlatıldıktan sonra, üzerinde gerilme spektrumlarını kaydedebilecek cihazlar bulunan ve belirli analiz sonuçlan mevcut olan araçlara uyarlanabilecek bir metodoloji olarak sunulacaktır. Yöntemi daha kesin bir şekilde ortaya koymak amacıyla T-37 uçakları örnek bir uygulama olarak ele alınmıştır. Bu çalışmada hedeflenen; a. Yorulma ve kırılma mekaniği, özellikle Dayanıklılık ve Hasar Tolerans Analizi yaklaşımı ile ilgili Türkçe eser sayısının artırılmasına katkıda bulunmak, b. DADTA kapsamında gerekli olan tüm adımlan belli bir metodoloji şeklinde ortaya koyarak bir eğitim dokümanı oluşturmak, c. Askeri teknolojilerde, özellikle havacılık sektöründe sıkça uygulanan bu yöntemin tanıtımını yaparak sanayi işletmelerinin bu konuda ihtiyaç duyabilecekleri bir el kitabı oluşturmak, d. DADTA'nın etkin bir şekilde işletilebilmesi için önerilerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Concepts of fatigue and fracture that might come into existence in the structural systems under variable dynamic loads are summarized and as the next step“Durability and Damage Tolerance Analysis - DADTA”which is an analaysis assesment used for preventing fracture and taking precautions in the design phase will be introduced in scope of this study. After giving the fundamentals of the assesment, it will be presented as a methodology to adapt it to the vehicles that have some stress-spectra recording equipments required and some material analysis results. In order to make the assesment clear, an instance applied on T-37 aircrafts will be illustrated. The pupose of this study; a. Contibuting to enhance the number of source documents in Turkish subjected fatigue and fracture mechanics, and especially DADTA assesment, b. Presenting all steps about DADTA in a form of methodology, thus constituting a training document, c. Constituting a handbook that might be required by industrial firms, introducing this method using in wide range of the military and civil sectors and especially in aeronautics technologies, d. Giving some recommendations to operate DADTA efficiently.