Yumurta alerjisi şüphesi olan çocuklarda tam katı ve yarı katı yöntemle ölçülen serum yumurta spesifik ıge ölçümleri arasındaki korelasyonun belirlenmesi
Determination of correlation between serum egg specific ige results measured by solid and semi-solid methods in children with suspicious egg allergy
  1. Tez No: 845034
  2. Yazar: ÖMER KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL KARAATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Yumurta alerjisi çocukluk çağında sık görülen besin alerjilerinden biridir. Besin alerjisi tanısında, toleransın izleminde, besin yükleme testi kararında ve prognozun öngörülmesinde alerjen spesifik immünoglobulin E (sIgE) düzeyleri önemlidir. Serum sIgE yaygın olarak 3 farklı yöntem ile ölçülmektedir. Bunlar içinde tam katı yöntem kullanan ImmunoCap sistemi göreceli altın standart kabul edilmektedir. Yarı katı yöntem kullanan Immulite sisteminin ise ulaşımının kolay ve ekonomik olmasıyla kısa sürelerde sonuç vermesi avantajlarıdır. Çalışmamızda yumurta alerjisi şüphesi olan çocuklarda, tam katı ve yarı katı yöntemle ölçülen serum yumurta sIgE değerleri arasındaki korelasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza Sağlık Bilimler Üniversitesi Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Kliniğine yumurta alerjisi şüphesiyle başvuran veya takip edilen 0-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, klinik özellikleri, laboratuvar sonuçları ve hastaların aynı anda alınan serum örneklerinde tam katı ve yarı katı yöntemle ölçülen yumurta akı (YA) sIgE düzeylerinin korelasyonu değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 164 hastanın 100'ü (%61) erkek, 64'ü (%39) kızdı. Hastaların başvuru yaşlarının ortancası 6 (4-8) ay, YA sIgE ölçüm yaşlarının ortancası 11,4 (6,3-17,6) aydı. Hastaların 152'sinde (%92,1) cilt semptomları, 26'sında (%15,8) gastrointestinal semptomlar, 10'unda (%6,1) solunum semptomları ve 2'sinde (%1,2) kardiyovasküler semptomlar vardı. 6 hastada (%3,6) anafilaksi öyküsü vardı. Eşlik eden alerjik hastalık olarak 155 hastada (%94,5) atopik dermatit, 5 hastada (%3) astım, 6 hastada (%3,6) ürtiker ve anjiyoödem, 6 hastada (%3,6) proktokolit, 1 hastada (%0,6) eozinofilik özofajit tanısı vardı. Hastaların 29'unun (%17,7) ailesinde alerjik hastalık öyküsü vardı. Immulite sistemiyle ölçülen YA sIgE düzeylerinin ortancası 1,60 (0,10- 8,49) kUA/L sonuçlanırken, ImmunoCap sistemiyle ölçülen YA sIgE düzeylerinin ortancası 0,45 (0,03- 2,4) kUA/L olarak sonuçlandı. Immulite sistemiyle ölçülen YA sIgE düzeylerin ortancası ImmunoCap sistemiyle ölçülen YA sIgE düzeylerin ortancasından 3,55 kat daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Egg allergy is one of the most common food allergies in childhood. Allergen-specific immunoglobulin E (sIgE) levels are important in the diagnosis of food allergy, monitoring tolerance, decision on food challenge test and predicting prognosis. Serum sIgE is commonly measured by 3 different methods. Among these, the ImmunoCap system, which uses the solid method, is considered to be relatively gold standard. The advantages of the Immulite system, which uses the semi-solid method, are easy to access, economical and provides results in a short time. Our study aimed to determine the correlation between serum egg sIgE values measured by the solid and semi-solid methods in children with suspected egg allergy. Method: The study included patients aged between 0-18 years, who were applied or follow up with the suspicion of egg allergy at the University of Health Sciences Ankara Bilkent City Hospital, Pediatric Allergy and Immunology Clinic. Demographic and clinical characteristics, laboratory findings of the patients , results of egg white sIgE values measured by solid and semi-solid methodswere evaulated. Results: Of the 164 patients, 100 (61%) were male and 64 (39%) were female. The median age at the presentation was 6 (4-8) months, and the median age at the sIgE measurement was 11.4 (6.3-17.6) months. 152 (92.1%) of the patients had skin symptoms, 26 (15.8%) had gastrointestinal symptoms, 10 (6.1%) had respiratory symptoms, and 2 (1.2%) had cardiovascular symptoms. There was a history of anaphylaxis in 6 patients (3.6%). Concomitant allergic disease was atopic dermatitis in 155 patients (94,5%), asthma in 5 patients (3%), urticaria and angioedema in 6 patients (3,6%), proctocolitis in 6 patients (3.6%), and eosinophilic esophagitis in 1 patient (0.6%). 29 of the patients (17.7%) had a family history of allergic disease. The results of EW sIgE levels measured by Immulite was in a median of 1.60 (0.10-8.49) kUA/L and the results of EW sIgE levels measured by ImmunoCap was in a median of 0.45 (0.03-2.4) kUA/L. The median of EW sIgE levels measured by Immulite was 3.55 fold higher than the median of EW sIgE levels measured by ImmunoCap.