Erişkin bireylerde akdeniz diyetine bağlılık düzeyi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the association between adherence level to the mediterranean diet and sleep quality in adult individuals.
- Tez No: 845050
- Danışmanlar: DOÇ. DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada 18-65 yaş aralığındaki erişkin bireylerde Akdeniz diyetine bağlılık düzeyi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı, kesitsel bir araştırmadır. Araştırmaya Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenle başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden, 18-65 yaş aralığında, iletişim engeli olmayan, anket sorularını anlama ve yorumlama yetisine sahip olan 369 kişi dahil edildi. Çalışmada katılımcılara sosyodemografik ve sağlığa ilişkin özellikleri sorgulayan veri formu, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği (MEDAS) ve Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between adherence to the Mediterranean diet and sleep quality in adult individuals aged 18-65 years. Materials and Methods: Our study is a descriptive, cross-sectional research. A total of 369 participants between the ages of 18-65, who visited the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine clinics for any reason, agreed to participate in the study, had no communication barriers, and were capable of understanding and interpreting the questionnaire items were included in the study. The study used a data form to collect participants' sociodemographic and health-related information, the Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS) and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI).