Yeni Hasankeyf'te yerel halkın yeni turizm gelişimine karşı algıları ve memnuniyeti
Perceptions and satisfaction of local people towards tourism development in new Hasankeyf
  1. Tez No: 845098
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, yerel halkın turizmin gelişimine yönelik algısıyla turizmden sağladığı fayda, turizm faaliyetlerine desteği ve hayat kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın verileri anket yoluyla, Türkiye'nin tarihi ve kültürel turizm ilçelerinden biri olan Hasankeyf'te ikamet eden yerel halktan toplanmıştır. Veriler AMOS programıyla yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yerel halkın turizm gelişimine yönelik algıları beş faktör altında kümelenmektedir. Bu faktörler; (i) pozitif ekonomik çevre algıları, (ii) negatif ekonomik çevre algıları, (iii) pozitif sosyo-kültürel çevre algıları, (iv) negatif sosyo-kültürel çevre algıları ve (v) pozitif doğal çevre algılarıdır. Araştırma sonuçlarına göre yerel halkın turizm gelişimine yönelik algılarıyla turizmden sağladığı fayda ve hayat kalitesi arasında ilişki vardır. Benzer şekilde yerel halkın turizm gelişimine yönelik algılarıyla turizm faaliyetlerine desteği arasında da ilişki bulunmuştur. Genel olarak, bu araştırma yerel halk perspektifinden turizm gelişimine yönelik algı, turizmden sağlanan fayda, turizme sağlanan destek ve hayat kalitesi konuları değerlendirilerek sürdürülebilir gelişim literatürüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between local people's perception of tourism development and the benefits they receive from tourism, support for tourism activities and quality of life. The data of the research was collected through a survey from local people residing in Hasankeyf, which is one of the historical and cultural tourism districts of Turkey. The data were evaluated through structural equation modeling with the AMOS program. According to the study results, local people's perceptions of tourism development are clustered under five factors. These factors; (i) positive economic environmental perceptions, (ii) negative economic environmental perceptions, (iii) positive socio-cultural environmental perceptions, (iv) negative socio-cultural environmental perceptions and (v) positive natural environment perceptions. According to the research results, there was a relationship between local people's perceptions of tourism development, the benefits they receive from tourism and their quality of life. Similarly, a relationship was found between the local people's perceptions of tourism development and their support for tourism activities. In general, this study contributes to the sustainable development literature by evaluating the perception of tourism development from the perspective of local people, the benefits obtained from tourism, the support provided to tourism and the quality of life.