Hüsnü Arkan'ın romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Hüsnü Arkan's novels
  1. Tez No: 845097
  2. Yazar: BİLAL PÖGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Müziğin yanı sıra edebiyatla da uğraşan Hüsnü Arkan yazın hayatına öyküyle başlar ancak daha çok romanlarıyla ön plana çıkar. Roman dışında şiir ve eleştiri yazıları da yazar. 90'ların sonunda başladığı roman serüveni halen devam etmektedir. Romanlarında daha çok toplumsal meseleleri işleyen yazar, bunun yanı sıra bireysel meseleleri de konu edinir. Özellikle 12 Eylül dönemini ve sonrasını işlediği eserlerinde insanların çektiği acılara, toplumsal yozlaşmaya yer veren yazar Hırsız ve Burjuva adlı eseriyle Orhan Kemal Roman Armağanı'na layık görülür. Bu tezde bugüne kadar hakkında herhangi bir akademik çalışma yapılmayan yazarın hayatı, sanatı ve eserleri inceleme konusu olarak belirlenmiştir. Hazırladığımız tezde, Hüsnü Arkan'ın romanları, yapı ve tema bakımından dört bölüm altında ele alınmıştır. Birinci bölümde yazarın hayatı ve eserleri, ikinci bölümde romanlarının yapısı, üçüncü bölümde romanlarında işlenen temalar, dördünce bolümde ise romanlarında kullanılan anlatım teknikleri incelenmiştir. İncelemede yararlanılan teorik kaynaklar ise kaynakça bölümünde gösterilmiştir. Hüsnü Arkan'ın yazdığı sekiz romanda yer verdiği siyasi olaylar, ideolojik çatışmalar, adalet, din gibi toplumsal temalar ile ölüm, aşk, geçmişe özlem, kendini gerçekleştirme, yalnızlık gibi bireysel temalar her bir romandan yapılan alıntılarla gösterilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme yapılmıştır. Hüsnü Arkan'ın modern(ist) ve postmodern akımların özelliklerini gösteren romanlarının eğitimli ve kentli insanların içinde bulunduğu çıkmazları konu edindiği, toplumsal duyarlılığı ön planda olan yazarın toplumsal problemleri gerçekçi bir anlatımla anlatmaya çalıştığı eserlerinin yapısal ve tematik eksenleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hüsnü Arkan, who deals with literature as well as music, starts her literary life with short stories, but mostly comes to the fore with her novels. Apart from novels, she also writes poetry and criticism. Her novel adventure, which she started at the end of the 90s, still continues. The author, who mostly deals with social issues in her novels, also deals with individual issues. Especially in her works that she wrote about the period of September 12 and after, the author is deemed worthy of the Orhan Kemal Novel Award with her work The Thief and the Bourgeois, which refers to the suffering of people and social corruption. In this thesis, the life, art and works of the author, about whom no academic study has been conducted so far, were determined as the subject of examination. Hüsnü Arkan's novels are discussed under four chapters in terms of structure and theme. In the first part, the life and works of the author, the structure of her novels in the second part, the themes in her novels in the third part, and the narrative techniques used in her novels in the fourth part are examined. The theoretical sources used in the study are shown in the bibliography section. Social themes such as political events, ideological conflicts, justice, religion, compassion, and individual themes such as death, love, nostalgia, self-realization, and loneliness in eight novels written by Hüsnü Arkan have been tried to be illustrated with quotations from each novel. In the conclusion part, a general evaluation was made. Structural and thematic axes of Hüsnü Arkan's novels, which show the characteristics of modern(ist) and postmodern movements, are about the predicaments of educated and urban people, and the author, whose social sensitivity is at the forefront, tries to explain social problems in a realistic way.