Otonom sürüşte zorunluluk halinden doğan sorumluluk
Liability arising out of necessity in autonomous driving
- Tez No: 845100
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUHOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Günümüzde sürüş otomasyon sistemleri ulaşımda vazgeçilmez hale gelmiştir. Otonom araçlar olarak da adlandırılan bu sistemler birtakım hukuki sorunları da beraberinde getirmektedir. Bu sorunlardan biri ise fren ya da manevra yaparak kurtarılamayacak şekilde çatışan hukuki değerlerden hangisinin feda edileceğine karar verilmesini gerektiren ikilem halleridir. Çalışmanın konusunu bu tür ikilem hallerinin ceza hukukundaki yeri ve çözümü oluşturmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünü sürüş otomasyon sistemleri sürüş otomasyonunda kullanılan kavramlar, sürüş otomasyon sistemlerinin tarihsel gelişimi ve gelecek vizyonu ile sürüş otomasyonu mevzuatı oluşturmaktadır. Bu bölümde ayrıca otonom sürüşte ceza hukuku sorumluluğu incelenmektedir. İkinci bölüm sorunların ceza hukuku kapsamında yanıtlarının arandığı bölümdür. Bu bölümde ikilem hali sorunlarının ne olduğu ile bu sorunlara ceza hukuku kurumlarının çözüm getirip getirmediği değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümü olan üçüncü bölüm ise ceza hukukunun cevaplayamadığı sorunlara getirilen alternatif çözüm yöntemleri ile resmi inisiyatiflerin konuya yaklaşımını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, driving automation systems have become indispensable in transportation. These systems, also referred to as autonomous vehicles, bring along a number of legal problems. One of these problems is the dilemma situations that require deciding which of the conflicting legal values should be sacrificed in a way that cannot be saved by braking or maneuvering. The subject of this study is the determination of the position of such dilemma situations in criminal law and the solution of these problems. The first part of the study consists of driving automation systems, concepts used in driving automation, historical development and future vision of driving automation systems and driving automation legislation. This section also examines criminal law liability in autonomous driving. The second part is the part where answers to the problems are sought within the scope of criminal law. In this section, it is evaluated what the dilemma state problems are and whether criminal law institutions provide solutions to these problems. The third part, which is the last part of the study, examines the alternative solution methods brought to the problems that the criminal law cannot answer and the approach of official initiatives to the issue.