Otonom ağır araçların şehir içi trafik koşulları altındaki davranışlarının irdelenmesi
Examining the behavior of autonomous heavy vehicles under urban traffic conditions
- Tez No: 1000480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN MUTLU AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Ulaşım, Trafik, Civil Engineering, Transportation, Traffic
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
Özet
Ulaşım sistemleri, bireylerin yaşamlarının her alanında yer almakta olup, kent içi hareketlilik yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, trafik yönetimi ve kavşak performansı, şehir planlamasının temel unsurlarındandır. Çalışma, artan nüfus ve şehirleşme bağlamında trafik akışı ve yol güvenliğinin otonom araç (av) teknolojilerinin hayatımıza girmesinin trafik akışına ve seyahat sürelerine nasıl bir sonuç doğuracağı hedefi ile, Samsun İlinde şehir içi ağır otonom araçların optimizasyonunu hedeflemektedir. Otonom ağır araç filolarının otomasyon seviyeleri kademeli olarak gelişeceği öngörülmektedir; bu amaçla tez çalışmasında başlangıçta pasif sürüş olarak tabir ettiğimiz muhafazakâr sürüş stiline sahip, şerit değiştirmeden ve trafikte araçlar arasında büyük mesafeler bırakarak hareket eden araçlar simülasyon programına eklenmiştir. Teknoloji geliştikçe, bu araçlar her türlü sürüş manevrasını gerçekleştirebilecek ve araçtan araca iletişim sistemlerini (V2V) kullanabilecektir. Bu bağlamda, Samsun ilinde gerçekleştirilecek trafik simülasyonu temel alınmış olup Atakent, Ömürevleri, Türkiş ve Mimarsinan kavşaklarını barındıran yaklaşık 5 kilometrelik bir ağda simülasyon oluşturulmuştur. Bu çalışmada, farklı kavşak türlerinin performans analizleri karşılaştırılmış ve tam trafik uyarmalı sinyal kontrol sistemlerinin hangi kavşak türünde ne kadar etkili olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmada, mikroskobik trafik simülasyon yazılımı SUMO kullanılarak, pasif, agresif ve işbirlikçi(v2v) sürüş stiline sahip otonom ağır araçların modellenmesi yapılmıştır. Oluşturulan bu stillere ek otonom otomobilinde Samsun trafiğinde otonom ağır araçlarla nasıl bir etkileşim verdiği sonuçları da alınmıştır. Trafik senaryosu sonucunda ortalama hız, ortalama seyahat süresi, toplam gecikme ve toplam kuyruk uzunluğu ve benzeri sonuçların Samsun trafiği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Referans senaryoya göre %50 pasif otonom sürüşte ortalama hız %0,34 azalırken, %50 agresif sürüşte %0,14, %50 işbirlikçi sürüşte ise %0,68 artış gözlenmiştir; en büyük artış %14,82 ile karma sürüş senaryosunda olmuştur. Seyahat süresi açısından pasif sürüşte %0,03'lük küçük bir artış yaşanırken, agresif ve işbirlikçi sürüşlerde sırasıyla %0,66 ve %1,02 oranında azalma görülmüştür, karma sürüşte ise seyahat süresi %12,30 azalmıştır. Toplam gecikme bakımından pasif sürüş %2,74 oranında artış gösterirken, agresif sürüş %1,01, işbirlikçi sürüş %0,69 azalma sağlamıştır; en iyi sonuç ise gecikmeyi %30,56 oranında düşüren karma sürüş senaryosunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transportation systems are present in every aspect of individuals' lives, and urban mobility directly affects quality of life. Therefore, traffic management and intersection performance are fundamental elements of urban planning. This study aims to optimize the use of heavily autonomous vehicles (AVs) within the city of Samsun, considering the impact of the introduction of autonomous vehicle technologies on traffic flow and travel times in the context of increasing population and urbanization. It is predicted that the automation levels of autonomous heavy vehicle fleets will gradually improve; for this purpose, in this thesis, vehicles with a conservative driving style, which we initially refer to as passive driving, moving without changing lanes and leaving large distances between vehicles in traffic, were added to the simulation program. As technology develops, these vehicles will be able to perform all kinds of driving maneuvers and use vehicle-to-vehicle (V2V) communication systems. In this context, a traffic simulation to be carried out in Samsun province was taken as the basis, and a simulation was created on a network of approximately 5 kilometers including the Atakent, Ömürevleri, Türkiş, and Mimarsinan intersections. In this study, the performance analyses of different intersection types were compared, and results were obtained regarding the effectiveness of fully traffic-aware signal control systems in each type of intersection. In this study, autonomous heavy vehicles with passive, aggressive, and cooperative (v2v) driving styles were modeled using the microscopic traffic simulation software SUMO. In addition to these models, the interaction of autonomous vehicles with autonomous heavy vehicles in Samsun traffic was also investigated. The effects of average speed, average travel time, total delay, and total queue length on Samsun traffic were examined based on the traffic scenario results. Compared to the reference scenario, average speed decreased by 0.34% with 50% passive autonomous driving, increased by 0.14% with 50% aggressive driving, and increased by 0.68% with 50% cooperative driving; the largest increase was observed in the mixed driving scenario with 14.82%. In terms of travel time, a small increase of 0.03% was observed in passive driving, while decreases of 0.66% and 1.02% were seen in aggressive and cooperative driving, respectively, and travel time decreased by 12.30% in mixed driving. In terms of total delay, passive driving increased it by 2.74%, while aggressive driving reduced it by 1.01% and cooperative driving by 0.69%; the best result was achieved in the mixed driving scenario, which reduced delay by 30.56%.