Ürünün önemli kalite karakteristiklerinin belirlenmesinde tasarım hata türü ve etkileri analizi ile kalite evinin birlikte kullanılması
Using together design failure mode and effect analysis and hause of quality of define the significant quality characteristics of a product
  1. Tez No: 84511
  2. Yazar: NİHAL MUSUBEYLİ ERGİNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV ÖZET Bir ürünün kalitesini güvence altına alabilmek için tüm kalite karakteristiklerini ölçmek hem zaman hem de maliyet açısından mümkün değildir. Her ne kadar Kabul Örneklemesi Metodu ile, üründen örnek alınsa bile, sadece önemli olan kalite karakteristiklerini ölçmek daha mantıklıdır. Dolayısıyla ürünün önemli kalite karakteristiklerini belirlemek gereklidir. Ürünün önemli kalite karakteristikleri, en fazla maliyet ya da en fazla hata oranına sahip olan kalite karakteristiklerinden veya tecrübeli kişilerin görüşlerinden faydalanılarak belirlenmektedir. Oysa sadece en fazla maliyet getiren ya da sadece en çok hata oranına sahip olan kalite karakteristikleri, en önemli kalite karakteristikleri olmayabilir. Ya da hiç önemsenmeyen kalite karakteristiği de ciddi hataların ortaya çıkmasına neden olabilir. Önemli kalite karakteristiklerinin belirlenmesinde kullanılan metotların kendi içlerinde belli bir sistematiği olmasına rağmen, bahsedilen özelliklerin pek çoğunu göz önüne alan bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. Üründeki önemli kalite karakteristiklerinin belirlenmesinde bilinen iki teknik olan Tasarım Hata Türü ve Etkileri Analizi ile Kalite Fonksiyonu Yayılımı Metodunun ilk aşaması olan Kalite Evinin ardışık kullanımı ile bir sistematik yaklaşım geliştirilmesi, bu çalışmanın özünü oluşturmaktadır. Geliştirilen yaklaşımda, üründe ortaya çıkan veya çıkması muhtemel hataların önceden belirlenmesi ve hataların ortaya çıkma olasılığım, şiddetini ve keşfedilebilirliğini göz önüne alan risklerinin hesaplanması, Tasarım Hata Türü ve Etkileri Analizi'ne göre yapılmıştır. Hatalara karşılık gelen kalite karakteristikleri belirlenmiştir. Kalite Evi Metodu kullanılarak hatalar ile kalite karakteristikleri arasındaki ilişki dereceleri saptanmış, kalite karakteristiklerinin ağırlıklı önem derecelerinin hesaplanmıştır. Kalite karakteristiklerinin birbirleri ile olan ilişkileri, rakiplerin hatalar ile ilgili durumları ve ağırlıklı önem dereceleri göz önüne alınarak önemli kalite karakteristiklerinin belirlenmesi, bu sistematik yaklaşım çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY To measure all of the quality characteristics of a product to assurance quality is not possible because of time and cost. It is more reasonable to measure only significant quality characteristics although take a sample with Acceptance Sampling Method. So, significant quality characteristics should be defined. Significant quality characteristics of a product is defined by the quality characteristics that have most costly, or have the most failure ratio, or by taking opinion experience persons. But quality characteristics that have most costly, or have the most failure ratio are not being able to significant quality characteristics. Or quality characteristics that are not defined significant may create a serious failure. Although methods that define the significant quality characteristics have a systematic themselves, it is required a systematic approach that include mentioned properties. In this study, developed a systematic approach to define significant quality characteristics of a product by using known two methods that Design Failure Mode and Effects Analysis and House of Quality first step of Quality Function Deployment. In developed approach, identifying potential or known failures of product, and calculating Risk Priority Number that multiply with severity, occurrence, and detection made according to Design Failure Mode and Effects Analysis. Quality characteristics are defined corresponding to failure modes. Relationships between failure modes and quality characteristics are determined and weighted priority number of quality characteristics are calculated by using House of Quality. Considering relationships between quality characteristics, failure modes of competitive and weighted priority number of quality characteristics are defined significant quality characteristics of product in developed systematic approach.