Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi (ASMR-15) ölçeği: Türkçeye uyarlama geçerlik ve güvenirlik çalışması
Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR-15) scale: Adaptation to Turkish validity and reliability study
  1. Tez No: 845135
  2. Yazar: YAREN EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SATI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma, Roberts ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi Ölçeğinin (ASMR-15) Türkçe geçerlik ve güvenirliğini test etmek için yapılmıştır. Yöntem: Online platform olan Google formlar üzerinden Ocak 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında yürütülen ve örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 170 bireyin oluşturduğu metodolojik tipte olan bu çalışmada veriler ASMR-15 Ölçeği, Akış Ölçeği ve Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile toplandı. Çalışmada geçerliğinin değerlendirilmesinde dil, kapsam ve yapı geçerliği; güvenirliğinin değerlendirilmesinde ise test tekrar test ve iç tutarlılık analizleri yapıldı. Bulgular: ASMR-15 Ölçeğinin Türkçe'ye çevirisi ve geri çevirisi dil geçerliği için yapılmıştır. Kapsam geçerliği için 10 uzmandan görüş alınmış ve kapsam geçerlik indeks değerlerinin 0,80-1,00 arasında değiştiği bulunmuştur. Yapı geçerliğini sağlanmak için açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi sonucunda ölçek orijinali ölçekte olduğu gibi 4 alt boyutlu olarak bulunmuş, ve Kaiser-Meyer-Olkin testi ve Bartlett's testi sonucu istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. DFA uyum indeksleri RMSEA=0.070, SRMR=0.061, IFI=0.941, CFI=0.940, GFI=0.900 ve TLI=0.925 olarak saptanmıştır. Güvenirliği değerlendirmek amacıyla ölçeğin Cronbach Alfa güvenirlik katsayısına bakılmış ve α=0.854 bulunmuştur. ASMR-15 Ölçeğinin duyum, gevşeme, etki, değişen bilinç alt boyutları için Cronbach Alfa Güvenirlik Katsayıları sırası ile α=0.794, α=0.680, α=0.873 ve α=0.781 olarak elde edilmiştir. Ölçeğin zamanla değişmezliğini değerlendirmek için hesaplanan ICC Güven aralığı ölçek için 0.90 bulunmuştur. İki ölçüm arasındaki katsayı istatistiksel olarak önemli ve kuvvetli bulunmuştur. Akış yaşantısı ölçeği ile anlamlı düzeyde korelasyon saptanmıştır. Beş boyutlu bilinçli farkındalık ölçeği ile korelasyonları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç: Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi Ölçeği orijinal ölçekle benzeri bir yapıya sahip olduğu ve Türk toplumunda uygulanması için geçerli ve güvenilir ölçme aracıdır. Anahtar Kelimeler; ASMR; Geçerlik; Güvenirlik; Hemşirelik; Uyarlama
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to test the Turkish validity and reliability of the“Autonomous Sensory Meridian Response Scale (ASMR-15)”developed by Roberts et al. (2019). Materials and Method: This methodological study, conducted on the Google forms online platform between January 2022 and September 2022 and with a sample of 170 individuals who agreed to participate in the study, collected data using the Autonomous Sensory Meridian Response Scale, Flow Scale and Five Facet Mindfulness Questionnaire. To evaluate its validity, language, content and construct validity and to evaluate its reliability, test-retest and internal consistency analyses were performed. Results: The translation and back-translation of the ASMR-15 Scale into Turkish was done for language validity. The opinions of 10 experts were taken for content validity and the content validity index values were found to range between 0.80-1.00. Exploratory and confirmatory factor analyses were performed to ensure construct validity. The exploratory factor analysis resulted in a 4 sub-dimension structure as in the original scale, and the Kaiser-Meyer-Olkin test and Bartlett's test results were statistically significant. In the confirmatory factor analysis, the fit indices were determined as RMSEA=0.070, SRMR=0.061, IFI=0.941, CFI=0.940, GFI=0.900 and TLI=0.925. The Cronbach's alpha reliability coefficient of the scale was examined to evaluate its reliability and α = 0.854 was found. The Cronbach's Alpha Reliability Coefficients for the sub-dimensions of sensation, relaxation, effect and altered consciousness of the ASMR-15 Scale were α = 0.794, α = 0.680, α = 0.873 and α = 0.781, respectively. The ICC Confidence interval calculated to evaluate the invariance of the scale over time was found to be 0.90 for the scale. The coefficient between the two measurements was found to be statistically significant and strong. A significant correlation was found with the flow experience scale. Their correlation with the five-dimensional awareness scale was not statistically significant. Conclusion: The Autonomous Sensory Meridian Response Scale has a structure similar to the original scale and is a valid and reliable measurement tool for use in Turkish society. Keywords; ASMR; Validity; Reliability; Nursing; Adaptation