Lomber spinal cerrahi hastalarında simüle klinik canlandırma videoları destekli mobilizasyon protokolünün, ameliyat sonrası ağrı, hareket korkusu, hareket düzeyi ve memnuniyete etkisi
The effect of simulated clinical immersion videos assisted mobilization protocol on postoperative pain, fear of movement, movement level, and satisfaction in lumbar spinal surgery patients
  1. Tez No: 845148
  2. Yazar: ARZU TAT ÇATAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CEBECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Simüle Klinik Canlandırma Videoları Destekli Mobilizasyon (Simulated Clinical Immersion Videos Assisted Mobilization-SimCIVAM) Protokolü'nün lomber spinal cerrahi hastalarında, ameliyat sonrası ağrı, hareket korkusu, hareket düzeyi ve hasta memnuniyetine etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma tek merkezli, ön-test, son-test, tek kör randomize kontrollüdür. Çalışma, etik kurul onayı alındıktan sonra, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Ocak 2022-Mayıs 2023 tarihleri arasında lomber spinal cerrahi (mikrodiskektomi) uygulanan hastalarla yürütüldü. SimCIVAM protokolü uygulanan hastalar müdahale (n=45), rutin uygulama yapılanlar ise (n=45) kontrol grubuna alındı. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Mobilizasyon İzlem Formu, Ağrı, Memnuniyet, Hareket Etme İsteği Vizüel Analog Skalaları, Hasta Hareketlilik ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanılarak toplandı. Veriler IBM SPSS 23.0 paket programı ile normal dağılım analizlerine göre parametrik ve nonparametrik testler kullanılarak per-protokol ve intention-to-treat analizleri kapsamında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the effect of Simulated Clinical Immersion Videos-Assisted Mobilization (SimCIVAM) Protocol on postoperative pain, fear of movement, movement level, and satisfaction in lumbar spinal surgery patients. Method: This is a single-center, pretest-posttest, and single-blind randomized controlled study. After the ethics committee approval was obtained, the study was conducted with patients who underwent lumbar spinal surgery (microdiscectomy) at Akdeniz University Hospital between January 2022 and May 2023. Patients who were applied the SimCIVAM protocol were included in the intervention group (n = 45), and those who received the routine application (n = 45) were included in the control group. Data were collected using a Personal Information Form, a Mobilization Monitoring Form, the Visual Analogue Scale for pain, satisfaction, and movement desire, the Patient Mobility and Observer Mobility Scale, and the Tampa Kinesiophobia Scale. The data were analyzed on the IBM SPSS 23.0 software package and compared within the scope of per-protocol and intention-to-treat analyses by using parametric and nonparametric tests and doing normality tests.