İdiyopatik pulmoner fibrozis hastalarında toraks bt'de ölçülen diyafram kalınlığı, diyafram dansitesi ve pektoralis major kası alanının fibrozis şiddeti ile ilişkisi
Assosiaciation of diaphragm thickness, diaphragm density and pectoralis major muscle area measured on chest ct with fibrosis severity in idiopatic pulmonary fibrosis patients
  1. Tez No: 845147
  2. Yazar: NURULLAH TÖKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, idiyopatik pulmoner fibrozis (İPF) hastalarında diyafram kalınlığı (DK), diyafram dansitesi (DD) ve pektoralis major kas alanının (PMKA) kontrol grubu ile karşılaştırılması ve akciğer fibrozis şiddeti ile DK, DD ve PMKA arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: 57 İPF hastası ve 32 sağlıklı bireyin kontrastlı toraks BT görüntüleri incelendi. Fibrotik akciğer parankiminin total akciğer hacmine oranı yüzdesel olarak hesaplandı. Çölyak arter orjini düzeyinde DK ve DD kaydedildi. Arkus aortanın üst sınırı düzeyinde PMKA ölçüldü İndeks değerler için T4 vertebra korpus alanı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare diaphragm thickness (DT), diaphragm density (DD), and pectoralis major muscle area (PMMA) in patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) with the control group and to investigate the relationship between lung fibrosis severity, DT, DD, and PMMA. Materials and methods: Contrast-enhanced chest CT images of 57 patients with IPF and 32 healthy individuals were examined. The ratio of fibrotic lung parenchyma to total lung volume was calculated as a percentage. DT and DD values were recorded at the level of celiac artery origin. PMMA was measured at the level of the upper border of the aortic arch. T4 vertebral corpus area was used for index values.