Plant diseases detection using dense net
Yoğun net kullanılarak bitki hastalıklarının tespiti
  1. Tez No: 845172
  2. Yazar: MUNAF MUDHEHER KHALID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bitki hastalıklarının (PD) kesin ve hızlı bir şekilde tanımlanması, mahsul verimliliğinin korunması ve küresel gıda güvenliğinin güçlendirilmesi açısından çok önemlidir. Derin öğrenme (DL) metodolojileri gelişmeye devam ettikçe, otomatik PD tahmin mekanizmalarının önemi önemli bir yükselişe tanık oldu. Bu çalışma böylesine gelişmiş bir sistemin formülasyonunu ele almaktadır. Burada CNN, DenseNet, ResNet, MobileNet ve VGG gibi çağdaş mimariler titizlikle uygulanıyor, değerlendiriliyor ve ardından birbirleriyle yan yana getiriliyor. Bunların arasında, %98'lik örnek bir ACC'ye sahip olan DenseNet öne çıkıyor ve böylece diğer son teknoloji ürünü modelleri geride bırakıyor. Ancak çalışmamız, salt ACC'nin ötesinde, modelin öngörülerinin yorumlanabilirliğini sağlayacak şekilde genişletilmektedir. Açıklanabilir Yapay Zeka (XAI) tekniklerini, özellikle de Grad-CAM yaklaşımını entegre ederek, modelin karar verme yollarını aydınlatmaya çalışıyoruz ve kullanıcılara teşhis sürecine şeffaf bir bakış açısı kazandırıyoruz. Bu sadece tahminlere olan güveni güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda potansiyel gerçek dünya uygulamaları için değerli bilgiler de sağlıyor. Özünde bu araştırma, PD tespitinde otomasyonun önemli rolünün altını çiziyor ve daha fazla şeffaflık ve etkinlik için DL'nin XAI ile harmanlanmasının zorlayıcı potansiyelini ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
The precise and prompt identification of plant diseases (PD) is paramount in safeguarding crop productivity and fortifying global food security. As deep learning (DL) methodologies continue to evolve, the prominence of automated PD prediction mechanisms has witnessed a significant upswing. This study delves into the formulation of such an advanced system. Here, contemporary architectures, such as CNNs, DenseNet, ResNet, MobileNet, and VGG, are meticulously implemented, evaluated, and then juxtaposed against one another. Amidst these, DenseNet stands out, registering an exemplary ACC of 98%, thereby outstripping other state-of-the-art models. However, beyond mere ACC, our study extends to ensure the interpretability of the model's predictions. By integrating Explainable Artificial Intelligence (XAI) techniques, specifically the Grad-CAM approach, we strive to illuminate the decision-making pathways of the model, granting users a transparent view into its diagnostic process. This not only fortifies trust in the predictions but also provides valuable insights for potential real-world applications. In essence, this research underscores the pivotal role of automation in PD detection and demonstrates the compelling potential of blending DL with XAI for enhanced transparency and efficacy.