Quality of life as a criterion for the conservation of rural landscapes: The case of Karaköy, Datça
Kırsal peyzajların korunmasında bir kriter olarak yaşam kalitesi: Karaköy, Datça örneği
  1. Tez No: 845173
  2. Yazar: BETÜL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YILDIRIM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kırsal peyzajlar, insanlar ve doğa arasındaki doğal, sosyo-kültürel ve ekonomik boyutlardaki dinamik etkileşim yoluyla gelişmiş, onları sürdürülebilir ve dayanıklı hale getirmiştir. Ancak kırsal alanlar, nüfus değişimleri, işsizlik, artan afet riskleri ve iklim değişikliğinin etkileri gibi zorluklardan kaynaklanan artan hassasiyetle karşı karşıya kalmakta ve bu durum onları kaybolma ve terk edilme riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu bağlamda sürdürülebilir kalkınma ve mirasın korunmasına yönelik beklentilerin anlaşılması zorunludur. Kırsal peyzajlarda Yaşam Kalitesinin (QoL) arttırılması, sürdürülebilirlik açısından çok önemli bir husustur. Bu nedenle, bu tez kırsal peyzajlarda yaşam kalitesini mirasın korunması perspektifinden araştırmayı amaçlamaktadır. Yaşam kalitesini değerlendirmek için göstergelerin altı boyut altında kategorize edildiği kavramsal bir çerçeve geliştirilmiştir: insan-doğa ilişkileri, yapılı çevre kalitesi, bölge sakinlerine yönelik hizmetler, istihdam, sosyo-kültürel refah ve afetlere karşı güvenlik/dayanıklılık. Buna ek olarak tez, zengin kültürel ve doğal değerlerinin yanı sıra turizmin gelişmesinden kaynaklanan zorluklar ve azalan genç nüfus nedeniyle Türkiyedeki Karaköy, Datçayı örnek çalışma olarak ele almaktadır. Önerilen değerlendirme çerçevesini kullanan tez, Karaköydeki yaşam kalitesini değerlendirerek insan-doğa ilişkileri, yapılı çevre kalitesi, sakinlere yönelik hizmetler, istihdam, sosyo-kültürel refah ve afetlere dayanıklılık ile ilgili yerel ihtiyaçlara ve zorluklara ışık tutar. Tez, Karaköyde hem mevcut hem de gelecek nesillerin yaşam kalitesini dikkate alarak sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için mirasın korunması, altyapı projeleri ve sürdürülebilir turizm yönetimine yönelik stratejiler önermektedir.
Özet (Çeviri)
Rural landscapes have evolved through the dynamic interplay between humans and nature across natural, socio-cultural, and economic dimensions, rendering them sustainable and resilient. However, rural landscapes face increased vulnerability stemming from challenges such as population shifts, unemployment, escalating disaster risks, and the impacts of climate change, putting them at risk of loss and abandonment. It is imperative to comprehend the prospects for sustainable development and heritage conservation in this context. Enhancing the Quality of Life (QoL) in rural landscapes is a crucial concern for their sustainability. Therefore, this thesis aims to explore QoL in rural landscapes from the perspective of heritage preservation. To assess QoL, a conceptual framework is developed, with indicators categorized under six dimensions: human-nature relations, built environment quality, services for inhabitants, employment, socio-cultural well-being, and safety/resilience to disasters. In addition, the thesis employs Karaköy, Datça in Turkey as a case study due to its abundant cultural and natural values, coupled with challenges arising from tourism development and a declining young population. Utilizing the proposed assessment framework, the thesis evaluates the QoL in Karaköy, shedding light on local needs and challenges related to human-nature relations, built environment quality, services for inhabitants, employment, socio-cultural well-being, and resilience to disasters. The thesis proposes strategies for heritage preservation, infrastructure projects and sustainable tourism management to ensure sustainable development in Karaköy by taking into account the QoL for both present and future generations.