Muhammed Esed'in meâl tefsirinde kırâatlerin etkisi
The effect of recitations on the interpretation of Muhammed Esed's verses of judgment
  1. Tez No: 845171
  2. Yazar: RECEP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CANKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Muhammed Esed'in“The Message of the Quran”adlı Meâl tefsiri, 19. yüzyılın son çeyreğinde kendisinden çokça bahsettirmiş bir eserdir. Yazıldığı dönemden itibaren eser üzerine çok sayıda çalışma yapılmışsa da Muhammed Esed'in bu Meâl tefsirinde kırâatler bağlamındaki yaklaşımı üzerinde durulmamıştır. Önemine binaen çalışmamızda Muhammed Esed'in“The Message of the Quran”adlı Meâl tefsirinde kırâatler bağlamındaki yaklaşımı ele alınmıştır. Bu çalışma bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Muhammed Esed'in hayatı ve eseleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde kırâatler hakkında detaylı bir bilgi sunularak kırâat farklılıkları, şâz ve sahih kırâatler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde de Muhammed Esed'in Meâl tefsirinde kırâatlerden nasıl etkilendiğini ve bu etkiyi Meâl tefsirine nasıl yansıttığı üzerinde durulmuştur. Ayrıca Esed'in Meâl tefsirindeki kırâatlere yaklaşımı da diğer bazı tefsirlerle karşılaştırılmalı olarak irdelenmiştir. Bu tez çalışmasında Muhammed ESED'in Meâl tefsirinde on âyet-i kerîme-i kırâatler bağlamında tefsir ettiğini ve farklı kırâatlerin, kelimelerin anlamlarınıda değiştirdiğini görmemizi sağlamıştır. Muhammed ESED'in kırâatler bağlamında değindiği kelimelerin başka müfessirlerin tefsirleriyle karşılaştırılması yapılarak aralarında ki anlam farkları da tespit edilmeye çalışılmıştır. Yine ilgili âyetlerdeki sahih ve şâz kırâatlerin manâya etkisi de gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Muhammed Esed's translation of“The Message of the Quran”is a work that has been mentioned a lot in the last quarter of the 19th century. Although there have been many studies on the work since the time it was written, the approach of Muhammad Esed in the context of recitations in this translation of translation was not emphasized. Due to its importance, our study deals with the approach of Muhammed Esed in the context of recitations in his translation of the meaning of“The Message of the Quran”. This study consists of an introduction and three parts. In the introduction part, brief information about the subject, purpose, method and method of the study is given. In the first chapter, the life and works of Muhammad Esed were discussed, and the relevant verses in the interpretation of translation were examined in detail in the context of recitations. In the second part, detailed information about the recitations is presented, and the differences in recitation, shaz and sound recitations are discussed. In the third chapter, it is emphasized how Muhammad Esed was affected by the recitations in his Tafsir and how he reflected this effect on his commentary. In addition, Esed's approach to the recitations in his Tafsir has been examined in comparison with some other tafsir.