Sezaryen ameliyatlarında uygulanan anestezi yöntemlerinin hormonlar üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of anesthesia methods applied during caesarean surgery on hormones
- Tez No: 845189
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu araştırma sezaryen (C/S) ameliyatlarında uygulanan anestezi yöntemlerinin hormonlar üzerine olan etkilerini farklı zamanlarda alınan kan örnekleriyle araştırılması amacıyla yapıldı. Materyal ve metod: Bu çalışma gözlemsel bir çalışmadır. Prospektif olarak planlanan çalışma rutinde kullanılan anestezi yöntemlerinin hormonlar üzerine olan etkilerini araştırmaktadır. Araştırma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Kayseri Memorial Hastanesi kadın doğum ameliyathanesinde C/S'ye alınmış ASA II 37. gebelik haftasını tamamlamış 88 hastada yapılmıştır. Çalışmaya dâhil olmayı kabul eden hastalardan cerrahi öncesinde, cerrahinin sonunda, postoperatif 15. dakikada ve 4.saatte araştırılması planlanan hormon düzeyleri için kan örneği alınmıştır. Çalışamaya dahil olan hastaların 4 ayrı zamanda alınan kandan serum aldosteron, kortizol, östrojen, progesteron, prolaktin ve oksitosin düzeyi ölçülmüştür. Hastalar spinal anestezi ve genel anestezi olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to investigate the effect of anesthesia methods applied in cesarean section (C/S) surgeries on hormones by the analysis of blood samples taken at different period of times. Materials and methods: This study is an observational study. This prospectively planned study investigates the effects of routinely used anesthesia methods on hormones. It was conducted in the gynecology and obstetrics operating room of Erciyes University Faculty of Medicine and Kayseri Memorial Hospital, on 88 ASA II patients who had completed their 37th week of pregnancy. Blood samples were taken from patients who agreed to be included in the study to determine the hormone levels planned to be investigated before surgery, at the end of surgery, at the 15th minute postoperatiferatively and at the 4th hour postoperatiferatively time intervals. Serum aldosterone, cortisol, estrogen, progesterone, prolactin and oxytocin levels of the patients were measured using blood samles that were taken at 4 different time intervals. Based on the type of anesthesia given the patients of the study were divided into two different groups: spinal anesthesia and general anesthesia.