Akut Pankreatit hastalarında hematolojik ve inflamatuar parametrelerin prognostik değerinin BISAP ve HAPS skorlama sistemleri ile karşılaştırılması
Comparison of hematological and inflammatory parameters in Acute Pancreatitis patients with the prognostic value of BISAP and HAPS scoring systems
- Tez No: 845188
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP BULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit (AP) hastalarında mortalite ve morbiditeyi önleme açısından erken dönemde tanının konup prognozun öngörülmesi önem arz etmektedir. Bizim çalışmamızda amacımız, BİSAP ve HAPS skorlama sistemleri ile CRP, RDW, NLR, PLR, PNI ve LMR değerleri arasındaki korelasyonu araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma tek merkezli prospektif yapılmış olup, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine Ağustos 2020- Eylül 2023 tarihleri arasında başvurup AP tanısı ile yatırılan 207 hasta dahil edilmiştir. 18 yaş altı hastalar, çalışma verileri eksik olan hastalar, hematolojik hastalığı olanlar, immunsupresif tedavi görenler, gebeler, pankreas karsinoması olanlar, hematolojik parametreleri etkileyebilecek ilaç kullanan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Hastaların başvuru anındaki BISAP ve HAPS skorları hesaplandı. Yine başvuru anındaki laboratuvar değerleri kaydedilerek skorlama sistemleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Early diagnosis and prognosis prediction at the time of admission are crucial in preventing mortality and morbidity in patients with acute pancreatitis (AP). Therefore, predicting prognosis at admission holds significance for follow-up and treatment. The aim of our study is to investigate the correlation between the BISAP and HAPS scoring systems, calculated at the time of admission and used in predicting prognosis, with CRP, RDW, NLR, PLR, PNI, and LMR values measured at admission. Materials and Methods: This single-center prospective study included 207 patients admitted to the Emergency Department of Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital with acute pancreatitis between August 2020 and September 2023. Patients under 18, those with incomplete data, hematologic diseases, receiving immunosuppressive treatment, pregnant, with pancreatic carcinoma, or using medications affecting hematologic parameters were excluded. BISAP and HAPS scores were calculated at admission, and laboratory values were recorded and compared with scoring systems. Statistical analysis was conducted using IBM SPSS 26.0 with a significance level set at p < 0.05. Results: The mean age of the 207 patients included in the study was 57.92 ± 19.03 years, with 61.8% (128) being female. According to the BISAP scoring system, 89.4% (185) of cases were mild, while 10.6% (22) were severe. Regarding the HAPS scoring system, 53.1% (110) of cases were found to be HAPS positive.