Yılan türlerinden izole edilen pseudomonas ve aeromonas türlerinindağılımı ve direnç profillerinin belirlenmesi
Distribution of pseudomonas and aeromonas species isolatedfrom different snake species and determination of antibiotic resistance profiles
  1. Tez No: 845202
  2. Yazar: BURAK ALABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU FUNDA BAĞCIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yılanlar antik dönemlerden beri insanlar için simgesel bir öneme sahip olan, ekosistemin vazgeçilmez parçalarıdır. Son yıllarda sürüngenlerin ve yılanların eşlikçi hayvanlar olarak bakılmaları bazı potansiyel riskleri beraberinde getirmektedir. Zoonoz karakterde olan Pseudomonas ve Aeromonas etkenleri yılanların normal mikrofloralarında bulunabilmekte ve etrafa saçılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; kapalı alanlarda barındırılan yılanlarda Pseudomonas ve Aeromonas etkenlerinin izolasyon oranlarının belirlenmesi ve antibiyotik direnç profillerinin değerlendirilmesini içermektedir. Bu amaçla İstanbul ili ve çevresinde bulunan hayvanat bahçelerinde barındırılan 13 farklı türde, 100 yılandan alınan kloakal sıvab örnekleri, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı laboratuvarında Pseudomonas ve Aeromonas etkenleri yönünden incelenmiştir. İncelenen örneklerden Pseudomonas cinsine ait 47 izolat, Aeromonas cinsine ait ise 7 izolat saptanmıştır. Pseudomonas cinsine ait izolatlar; 22 (%46.8) P. aeruginosa, 23 (%48.9) P. putida, ve 2 (%4.2) Pseudomonas spp. olarak belirlenmiştir. Aeromonas cinsine ait izolat ise; 3 (%42,8) A. caviae, 3 (%42.8) A. veronii ve 1 (%14.2) A. hydrophila olarak saptanmıştır. İzolatların duyarlılıkları 21 antibiyotik için test edilmiş ve izolatlardan hiçbiri bu antibiyotiklere dirençli olarak saptanmamıştır. Toplamda 21 izolat enrofloksasine orta duyarlı [9 (%40.9) P. aeruginosa, 10 (%43.4) P. putida, 2 (%66.6) A. caviae] olarak belirlenmiştir. Bunun yanında 9 izolat [8 (%34.7) P. putida, 1 (%4.3) P. aeruginosa] meropeneme orta duyarlı olarak saptanmıştır. Dünya çapında yılanlarda Pseudomonas ve Aeromonas türleri ile ilgili çalışmalar sınırlı sayıdadır. Ancak bu etkenlerin zoonoz özellikleri ve antibiyotik dirençleri gözardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Snakes have held symbolic significance for humans since ancient times and are indispensable parts of the ecosystem. However, in recent years, viewing reptiles and snakes as companion animals has brought about some potential risks. Pathogens of a zoonotic nature, such as Pseudomonas and Aeromonas, can be present in the normal microflora of snakes and may spread to the surrounding environment. The aim of this study is to determine the isolation rates of Pseudomonas and Aeromonas agents in snakes housed in indoor facilities and to evaluate their antibiotic resistance profiles. For this purpose, cloacal swab samples were collected from 13 different species of 100 snakes in zoos located in Istanbul and its surroundings. These samples were then examined for Pseudomonas and Aeromonas pathogens at the Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Veterinary Medicine, Department of Microbiology. Among the examined samples, a total of 47 isolates belonging to the Pseudomonas genus and 7 isolates belonging to the Aeromonas genus were identified. The isolates from the Pseudomonas genus were further classified as 22 (46.8%) P. aeruginosa, 23 (48.9%) P. putida, and 2 (4.2%) Pseudomonas spp. The isolates from the Aeromonas genus were identified as 3 (42.8%) A. caviae, 3 (42.8%) A. veronii, and 1 (14.2%) A. hydrophila. The sensitivity of the isolates was tested for 21 antibiotics, and none of the isolates were found to be resistant to these antibiotics. However, a total of 21 isolates were identified as moderately sensitive to enrofloxacin [9 (40.9%) P. aeruginosa, 10 (43.4%) P. putida, 2 (66.6%) A. caviae]. Additionally, 9 isolates [8 (34.7%) P. putida, 1 (4.3%) P. aeruginosa] were determined to be moderately sensitive to meropenem. Worldwide, studies on Pseudomonas and Aeromonas species in snakes are limited. However, the zoonotic characteristics and antibiotic resistance of these pathogens should not be overlooked.