Türkiye'nin Suriyeli mültecilerle ilgili süreç yönetiminin sosyolojik analizi (Ankara örneği)
Sociological analysis of Turkey's process management regarding Syrian refugees (Sample of Ankara)
- Tez No: 845204
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 636
Özet
Suriye'de Mart 2011'de başlayan iç karışıklıkla birlikte Suriyeliler başta Türkiye olmak üzere Suriye'ye yakın olan ülkelere sığınmışlardır. Türkiye, Suriye'deki iç savaşın kısa sürede sona ereceğini düşünerek, Suriyelilerle ilgili kalıcı politikalar yürütmemiştir. Ancak iç savaşın son bulmamasıyla birlikte Türkiye'nin yürüttüğü politikalar, yerini kalıcı politikalara bırakmıştır. Eldeki çalışmada literatür kapsamında Türkiye'nin göç tarihi, Suriye'deki iç savaş, Suriyelilerin Türkiye'ye ilk geldikleri süreç, iç savaşın uzaması ile birlikte değişmeye başlayan süreç araştırılmıştır. Çalışmanın ampirik bölümünde ise, Suriyelilerin Türkiye'ye gelişi ile birlikte süreç yönetimi kapsamında toplumsal ve sosyal kurumlardaki etkiler, Türkler ve Suriyeliler açısından karşılıklı düşünce, tutum ve davranış bakımından analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda ilk olarak çalışma konusu mevcut literatürden yararlanılarak ele alınmıştır. Akabinde Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan 4 mahalle ve Mamak ilçesinde bulunan 1 mahalle üzerinden 18 yaş ve üzeri Türk ve Suriyeli nüfus ile gerçekleştirilen alan çalışması sonucunda elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu veriler örneklem grubunu temsil ettiği düşünülen 400 Türk ve 400 Suriyeli birey ile yapılan yüz yüze görüşmelerle elde edilmiş ve bilgisayar ortamında istatistiki programlar aracılığıyla tablolara dönüştürülerek analiz edilip anlamlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the civil unrest that started in Syria in March 2011, Syrians took refugee in countries close to Syria, especially Turkey. Turkey did not pursue permanent policies regarding Syrians, thinking that the civil war in Syria would end in a short time. However, as the civil war did not end, the policies implemented by Turkey were replaced by permanent policies. In the current study, Turkey's migration history, the civil war in Syria, the process when Syrians first came to Turkey, and the process that started to change with the prolongation of the civil war are investigated within the scope of the literature. In the empirical part of the study, with the arrival of Syrians to Turkey, the effects on society and social institutions within the scope of process management are aimed to be analyzed in terms of mutual thoughts, attitudes and behaviors between Turks and Syrians. In this regard, firstly, the subject of the study is discussed by making use of the existing literature. Subsequently, the data obtained as a result of the field study conducted with the Turkish and Syrian population aged 18 and over in 4 neighborhoods in Altındağ district of Ankara and 1 neighborhood in Mamak district are analyzed. These data are obtained through face-to-face interviews with 400 Turkish and 400 Syrian individuals, who are thought to represent the sample group, and are analyzed and interpreted by turning them into tables using statistical programs in the computer environment.