Erektör Spina Bloğu uygulanmış jinekolojik cerrahilerde intraoperatif analjezi yönetimi
Intraoperative analgesia management in gynecological surgeries with Erector Spinae Block
  1. Tez No: 845205
  2. Yazar: ZEYNEP KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ BAYTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, genel anestezi altında jinekolojik cerrahi geçiren preoperatif bilateral Erektör Spina Plan Bloğu (ESPB) uygulanmış hastalarda uygulanan Analjezi Nosisepsiyon İndeksi (ANİ) monitörizasyonunun intraoperatif opioid tüketimi ve postoperatif derlenme ve analjezi üzerine etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında histerektomi planlanan ASA I-III risk grubunda 80 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif ultrasonografi eşlinde ESPB uygulaması sonrası hastalar iki gruba (Grup Kontrol - Grup ANİ) ayrıldı. ANİ grubuna ANİ monitorizasyonu yapıldı. Standart anestezi indüksiyonu sonrası BİS 40-60 arasında olacak şekilde anestezi idamesi sevofluran ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Kontrol grubunda intraoperatif remifentanil infüzyon dozu konvansiyonel yöntemlerle, ANİ grubunda ise ANİ değerleri 50-70 arasında olacak şekilde ayarlandı. Operasyon süresi, cerrahi süre, ekstübasyon süresi, intraoperatif tüketilen remifentanil miktarı kayıt altına alındı. Postoperatif derlenme ünitesinde Modifiye Aldrete skoru ≥ 9 ulaşma süresi, derlenme ünitesinde ve postoperatif 4 ile 8. saatte NRS, bulantı-kusma ve diğer komplikasyonların varlığı analjezik ilaç tüketimi ve miktarları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the effect of Analgesia Nociception Index (ANI) monitoring on intraoperative opioid consumption and postoperative recovery and analgesia in patients with preoperative bilateral Erector Spinae Plane Block (ESPB) underwent gynecological surgery under general anesthesia. Materials and Method: Eighty patients in the ASA I-III risk group scheduled for hysterectomy under general anesthesia were included in the study. After preoperative ultrasound-guided ESPB, the patients were divided into two groups (Group Control - Group ANI). After standard anesthesia induction, anesthesia maintenance was provided with sevoflurane and remifentanil infusion with BIS between 40-60. In the control group, intraoperative remifentanil infusion dose was adjusted by conventional methods, and in the ANI group, the dose adjusted by ANI values 50-70. Duration of operation, duration of surgery, extubation time, intraoperative remifentanil consumption were recorded. The time to obtain Modified Aldrete score ≥ 9 in the postoperative recovery unit, NRS, presence of nausea-vomiting and other complications, analgesic drug consumption and amounts were recorded in the recovery unit and at 4 and 8 hours postoperatively.