Anne baba tutumlarıyla çocukların sorumluluk duygusu ve davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parental attitudes and chi̇ldren's sense of responsibility and behavi̇or
- Tez No: 845219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Psychology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmada, anne baba tutumlarıyla çocukların sorumluluk duygusu ve davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Çocukların sorumluluk duygusu ve davranışı puanları, anne istendik ve istenmeyen tutum puanı, baba istendik ve istenmeyen tutum puanı ile cinsiyet, doğum sırası, ailedeki toplam çocuk sayısı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne yaşı, baba yaşı ve ailenin gelir durumuna göre farklılaşma olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini Konya Milli Eğitim Müdürlüğü Selçuklu merkez ilçelerine bağlı 35 ortaokuldaki 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 10-12 yaş arasındaki 22 541 çocuk oluşturmaktadır. Örneklem ise Konya ili merkez Selçuklu ilçesinde bulunan bağımsız resmi ortaokulların incelenmesi sonucunda, 10-12 yaş arasındaki 10 yaş (100 çocuk), 11 yaş (90 çocuk), 12 yaş (70 çocuk) olmak üzere 122'si erkek, 138'i kız toplam 260 çocuk çalışma grubuna dahil edilmiştir. Araştırmanın örneklemi 2 okul ve 260 çocuktan oluşmaktadır. Bu araştırmada çocukların anne-baba tutumlarını değerlendirmek amacıyla anne ve babalara“Anne Baba Tutum Ölçekleri (4-12 yaş)”çocukların sorumluluk duygusu ve davranışlarını değerlendirmek amacıyla çocuklara“Sorumluluk Duygusu ve Davranışı Ölçeği”verilmiştir. Ayrıca çocukların demografik bilgilerini elde etmek amacıyla araştırmacının düzenlediği“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veri analizleri“IBM SPSS Statistics 22”paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre 10 ve 11 yaş grubundaki çocukların sorumluluk duygusu ve davranışları ile anne-babalarının tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. 12 yaş grubundaki çocukların sorumluluk duygusu ve davranışları ile anne-babalarının tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Çocukların cinsiyet, doğum sırası, ailede toplam çocuk sayısı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, anne yaşı, baba yaşı ve ailenin gelir durumuna göre sorumluluk duygusu ve davranışları arasında anlamlı bir farklılaşma bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between parental attitudes and children's sense of responsibility and behavior was examined. Children's sense of responsibility and behavior scores, mother's desirable and undesirable attitude score, father's desirable and undesirable attitude score differ according to gender, birth order, total number of children in the family, mother's education level, father's education level, mother's age, father's age and income level of the family. It has been investigated whether. The population of the research consists of 22 541 children between the ages of 10-12 studying in 35 secondary schools in the central districts of Selçuklu, Konya Directorate of National Education, in the 2022-2023 academic year. The sample consists of 122 boys and 138 girls, aged 10-12 (100 children), 11 years (90 children), and 12 years old (70 children), as a result of the examination of independent public secondary schools in the central Selçuklu district of Konya province. A total of 260 children were included in the study group. The sample of the research consists of 2 schools and 260 children. In this study,“Parental Attitude Scales (4-12 years old)”were given to mothers and fathers in order to evaluate children's parental attitudes, and“Responsibility Sense and Behavior Scale”was given to children in order to evaluate children's sense of responsibility and behavior. In addition, the“Demographic Information Form”prepared by the researcher was used to obtain the demographic information of the children. Data analyzes were carried out using the“IBM SPSS Statistics 22”package program. According to the research findings, a significant relationship was found between the sense of responsibility and behavior of children in the 10 and 11 age groups and the attitudes of their parents. There was no significant relationship between the sense of responsibility and behavior of children in the 12-year-old group and their parents' attitudes. There was no significant difference between children's sense of responsibility and behavior according to their gender, birth order, total number of children in the family, mother's education level, father's education level, mother's age, father's age and family income level.