Turkish fathers attitudes to and involvement their fathering role
Düşük sosyo-ekonomik örneklemde Türk babaların rollerine yönelik tutumları ve katılımları
- Tez No: 64488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET Düşük Sosyo-Ekonomik Ömeklemde Türk Babaların Rollerine Yönelik Tutundan ve Katılımları Cressida Evans Bu araştırma düşük sosyo-ekonomik çevredeki Türk babaların tutum ve davranışlarını araştırıp incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Türkiye'de babalık üzerine aşağı yukarı hiç araştırma olmadığından, kültürlerarası literatürün çok geniş bir taraması yapılarak Türk babaların incelenebileceği bir çerçeve oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmacı, bu sosyo-ekonomik düzeydeki bablara yönelik eğitim programlarının geliştirmesine yönelik sonuçlan sunmaya çaba göstermiştir. Babaların, babalık ile ilgili tutumları ve baba olarak katılımlarının farklı noktalan incelenmiş, kişisel anlatım yoluyla tutumlar hakkında elde edilen bilgilerin, babaların davranışları ile karşılaştırılması yoluna gidilmiştir. Tutumların özellikle üç noktası incelenmiştin bunlar, (a) babaların evdeki işbölümüne yönelik tutumları (b) babaların, babalık rollerine ilişkin bazı noktalara verdikleri önem ve (c) babaların ailedeki değişik rollere ne derecede geleneksel bir çerçevede baktıkları. Babların davranışları ise Lamb'ın sınıflandırmasına göre, şu şekilde incelenmiştir: (a) ilişkede olma (çocuk ile yaşanılan etkileşimin cinsi ve süresi), (b) müsait olma (bedenen ve psikolojik olarak orada olma), (c) sorumluluk (çocuk için, yapabileceği şeylerin planlanması ve belirlenmesi). Bu konuları inceleyen bir baba anketi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Örneklem ilkokul mezunu altmış babayı kapsamıştır; babaların otuzbirinin kız, yirmidokuzunun erkek çocuğu vardır ve otuz babanın eşi çalışırken, diğer otuz babanın eşi çalışmamaktadır. Babalara göre çocukların fiziksel bakımı annenin işi olup, babalara düşen sadece üç görev vardı, bunlar: çocuğun eğitimi hakkında karar vermek, çocuğa zihinsel beceriler öğretmek, ve çocuğun bakımını sağlayacak parayı kazanmaktır. Çocuğun toplumsal değerleri öğrenmesine yönelik görevler, babalara göre, eşler arasında paylaşılmıştır. Babaların, babalık rollerine ilişkin en önemli buldukları noktalar sırasıyla, maddi yönden çocuğa bakabilmek, ve sevgiyle şefkat gösterme olarak belirmiştir. En az önemli bulunan noktalar ise çocukla oynamak ve çocuğun günlük ihtiyaçlarını karşılamak olarak meydana çıkmıştır. Çoğu babanın, ailedeki rollere çok geleneksel bir tutum içinde yaklaştıktan görülmüştür. VİYemek zamanlarında, hafta içinde işten sonra ve hafta sonlarında da bir miktar evde olmalarına rağmen, babaların çocuklarıyla çok az iletişim halinde oldukları saptanmıştır. Evde işlerin dağılımına bağlı tutumlara bağlantılı olarak, anneler genelde çocuğun tüm fiziksel bakımıyla ilgili işleri yaparken, babaların çocukla ilgili ileriye yönelik kararların alınmasıyla sorumlu olduğu meydana çıkmıştır. Çocuğun toplumsal değerleri öğrenmesi anne ve baba tarafından ortaklaşa gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar ayrıca babaların tutumlarının davranışlarından daha liberal olduğunu göstermiştir. Çocuğun cinsiyetinin ve annenin çalışıp çalışmamasının, babaların tutum ve davranışları üzerindeki etkilerini değerlendirmek için analizler yapılmıştır. Çocuğun cinsiyetinin, babanın tutum ve davranışlarım istatistiksel anlamlılık derecesinde etkilemediği bulunmuştur. Ancak, annenin çalışıp çalışmaması durumunun, babaların evdeki işlerin dağılımı ile ilgili tutumlarına az da olsa etki ettiği görülmüştür. Eşi çalışan babalar, çocuğun bakımı ile ilgili bazı görevlerin ve aileyi etkileyecek kararların verilmesinin eşler arasında paylaşılması gerektiğini düşünmekteydiler. Annenin çalışmakta olup olmaması, bir yere kadar babaların ailedeki iş dağılımı ile ilgili görüşlerini etkilemekte, ancak bu babaların davranışlarına yansımamaktadır. Baba eğitimi programlarına yönelik öneriler babaların çocuklarıyla etkileşim halinde olmalarını desteklemenin önemini, onlarla yakın ilişkiler kurmalarını ve babalığın para kazanmanın ötesinde bir kavram olarak geliştirilmesini vurgulamıştır. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkish Fathers1 Attitudes to and Involvement in their Fathering Role: a Low Socio-economic Sample by Cressida Evans This study was conducted as an exploratory investigation into the attitudes and behaviour of low socio-economic status Turkish fathers. Since there are almost no Turkish studies on fatherhood the study contains an extensive, cross-cultural review of literatüre on fathering in an attempt to provide a framework within which to examine Turkish fathers. Further, the researcher attempted to preseni findings pertinent to the development of father education programs targetted at this socio- economic level. The study explored various aspects of fathers1 attitudes to and involvement in fathering and an attempt was made to compare these self-reported attitudes with actual behaviour. Three aspects of attitudes were examined, namely, (a) fathers' attitudes to the division of family labour (b) fathers' attitudes to the relative importance of aspects of their fathering role and (c) the extent that fathers' attitudes to family roles are traditional. Fathers' actual behaviour was examined according to Lamb's taxonomy of (a) engagement (type and extent of interaction with the child), (b) availability (physical and psychological presence) and (c) responsibility (planning and scheduling events for the child). A father interview which investigated these issues was developed by the researcher. The sample consisted of sixty fathers who were primary school graduates, thirty-one had girl children and twenty-nine had boy children, while thirty fathers had wives who worked full-time and thirty had wives who were not working. Fathers perceived the physical çare of the child to be the mother's domain, only three areas were perceived to be in the father's domain: making decisions about the child's education, teaching cognitive skills and earning money to provide for the child. Tasks relating to the socialisation of the child were perceived by fathers as shared by parents. The most important aspects of the father's role were financial provision and giving love and affection, respectively. The least important aspects were play and meeting the child's daily physical needs. Most fathers had highly traditional attitudes to family roles. İVDespite being present in the house at mealtimes, af ter work during the week and for sorae time at the weekend, fathers engaged in very little interaction of any şort with their children. in line with attitudes about the division of labour, mothers performed nearly ali physical child-care tasks, while fathers were responsible for long-term decisions conceming the child. Socialisation of the child was undertaken by both parents. Rndings also revealed that fathers1 attitudes were slightly more liberal than their actual behaviour. Analysis was carried out to assess the effect of the child's gender and the mother's working status on both fathers' attitudes and their behaviour. it was found that child's gender does not significantly effect fathers' attitudes ör behaviour. However, mother's employment status has a small impact on fathers' attitudes about the division of family labour, in that fathers with working wives were more likely to perceive that both parents should perform certain child-care tasks and share some familial decision- making. Maternal employment status does, to a certain extent, effect the father's perceptions about the division of family labour, although this difference is not apparent in father's actual behaviour. Recommendations for father education programs stressed the importance of encouraging fathers to interact with their children, to develop intimate relationships with them and to conceptualise fatherhood as entailing more than financial provision.