Erzurum Arkeoloji Müzesi'nde bulunan dokumalar
Weavings found in the Erzurum Archaeological Museum
- Tez No: 845262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMBULBANU HAMİDOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Erzurum, antik çağlardan günümüze kadar Türk İslam medeniyetinin yanı sıra birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Erzurum, bulunduğu bölgenin öneminden dolayı tarih boyunca önem kazanmıştır. Anadolu'nun doğu bölgesinde, batı ve doğu yollarının kavşağında yer alması bölgenin tarihini şekillendirmiştir. Tarafımızca hazırlanan“Erzurum Arkeoloji Müzesi Dokumaları”başlıklı bu çalışmada ilgili müzelerdeki yer halısı örnekleri ele alınmıştır. Düz dokuma hasırlar, havlı dokumalar, enine ve dikey dokumalar dışında, iki veya daha fazla iplik grubunun farklı şekillerde geçirilmesiyle üretilen halı dokuma türleri açıklanmıştır. Erzurum Müzesi Halıları 15-20 yüzyıl arası tarihlere dayanmaktadır. Bu halı örnekleri geç döneme aittir. Müzedeki kilimler şehrin birçok bölgesinden gelmiş ve o bölgelere özgü desenler içermektedir. Müzedeki envanter kayıtlarından da anlaşılacağı üzere çeşitli bölgelerden satın almalar ve vakıf müzesine bağış olarak müzeye getirilmiştir. Konu olarak bu halılar genellikle tür, malzeme, renk, desen, boyut ve kompozisyon açısından tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum has been home to many civilisations as well as the Turkish Islamic civilisation from ancient times to the present day. Erzurum Province has gained importance throughout history due to the importance of its region. Being located in the eastern region of Anatolia, at the crossroads of the western and eastern roads has shaped the history of the region. In this study titled“Weavings of Erzurum Archaeological Museum”prepared by us, examples of floor carpets in the relevant museums are discussed. Apart from plain woven mats, pile weavings, transverse and vertical weavings, carpet weaving types produced by threading two or more yarn groups in different ways are explained. Erzurum Museum Carpets date back to the 15-20 century. These carpet samples belong to the late period. The rugs in the museum come from many regions of the city and contain patterns specific to those regions. As can be understood from the inventory records in the museum, they were brought to the museum as purchases from various regions and donations to the foundation museum. As a subject, these rugs are generally introduced in terms of type, material, colour, pattern, size and composition.