Erzurum Arkeoloji Müzesi'nde bulunan Urartu Dönemi'ne ait madeni bilezikler ve pazıbentler
Metallic bracelets and armlets belonging to Urartian period in Erzurum Archaeology Museum
- Tez No: 217111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. SERDAR GİRGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Urartu Krallığı M.Ö. 9. ve 6. yüzyıllar arasında Van Gölü çevresindehüküm sürmüstür. Urartuların en büyük rakibi Kuzey Mezopotamya'daki AssurDevletidir. Urartular, Assurlar'dan siyasal ve kültürel olarak etkilenmislerdir.Urartular metal isçiliğinde gelismisler ve silahlar, süs esyalarıüretmislerdir. Süs esyaları, kötülüklerden korunmaya yarayan bir muska olarakve toplumsal statüyü göstermek için, kadınlar ve erkekler tarafındankullanılmıstır. Bu esyalar mezarlara da bırakılmıstır. Süs esyaları içinde enyaygın olarak kullanılanlar bilezikler ve pazıbentlerdir. Geç Yeni - Assurkabartmalarında tasvir edilen figürler hayvan baslı bilezikler ve pazıbentlertakmıslardır. Bu süs esyaları Urartu ve Geç Hitit sanatında da görülmektedir.Bilezik ve pazıbentlerin uçlarındaki hayvan basları genellikle aslan, boğa -buzağı, yılan - ejderdir. Erken Demir Çağı'ndan itibaren görülen bu tür bileziklerve pazıbentler çoğunlukla Assur'lar tarafından kullanılmıstır.Bilezik ve pazıbentler arkeolojik kazılarda az sayıda bulunmustur. Bu süsesyalarının çoğunluğu müzelerde ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.Bu çalısmada Erzurum Arkeoloji Müzesi'ndeki bilezikler ve pazıbentlerincelenmistir. Bilezikler ve pazıbentler müzeye satın alma yoluyla gelmislerdir.
Özet (Çeviri)
Urartian Kingdom reigned in between B.C. 9. and 6. centuries around VanLake. Biggest Rival of Urartian is Assur in North Mesopotamia. Urartians havebeen affected by Assur as political and cultural.Urartians advanced in metalworking, produced weapons and ornaments.Ornaments had been served as amulet for protect from badness and showsocial rank by men and woman. These ornaments also had been put into tombs.Bracelets and armlets are most commonly used in ornaments. Figures wornanimal head bracelets and armlets that represented in Late Assyrian reliefs.Also these ornaments are seeing in Urartian and Late Hittites Art. Animal headsat terminals of bracelets and armlets are usually lion, serpent - dragon, bull -calf. This type bracelets and armlets are seeing from Early Iron Age, mostlyused by Assyrians.Bracelets and armlets had been found few in numbers duringarchaeological excavations. Majority of these ornaments are in museums andprivate collections.Within study have been examined bracelets and armlets in ErzurumArchaeology Museum. Bracelets and armlets had been come by buy tomuseum.