Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve gençlik politikaları
The Presidential Government System and youth policies
- Tez No: 845277
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüz dünya düzeninde demokratik yönetimi benimsemiş pek çok devletin idari kuvvetlerinin ayrılması ilkesini önemsediği, fakat bu kuvvetler ayrılığının yumuşak veya sert oluşuna göre hükümet sistemlerinin farklılaştığı görülmektedir. Demokrasilerin en çok kullandığı ve en yaygın olan hükümet sistemleri parlamenter, başkanlık ve yarı başkanlık rejimleridir. Toplumların sosyal, kültürel, tarihsel, toplumsal ve coğrafik özelliklerine göre devletin benimsediği hükümet sistemlerinin değişebileceği bilinmektedir. Türkiye 2017 yılında gerçekleştirilen referandum sonrası uzun yıllar kullandığı ancak istikrarsız hükümetlerle birlikte başka sorunlara neden olan parlamenter sistemden vazgeçmiş ve cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini benimsemiştir. Bir başkanlık sistemi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (CHS) birçok kesim tarafından farklı algı ve beklentilerle karşılanmıştır. Bu çalışmada; gençlerin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile ilgili algılarının, düşüncelerinin ve beklentilerinin teorik olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda derinlemesine literatür taraması yapılmış ve konuyla ilgili basılı ve dijital dokümanlar incelenmiştir. Yapılan doküman analizleri sonucunda bir takım sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de gençlerin siyasete katılımlarının genellikle oy kullanmayla sınırlı olduğu ilgilerinin ve programlara katılımlarının oldukça düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Gençler CHS için yapılan Anayasa değişikliği konusunda hem olumlu hem de olumsuz algı içinde bulundukları, CHS bilgi ve farkındalıklarının da yüksek olduğu belirlenmiştir. Türkiye'de gençlerin ekonomi, işsizlik, eğitim, atanma, yoksulluk, eşitsizlik vb., gibi hem kişisel hem de genel sorun alanları bulunmaktadır. Ayrıca çalışmada gençlerin CHS'den beklentilerinin; ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarı, işsizlik ve istihdam, sağlık ve eğitim hizmetlerinin etkililiğinin artırılması, bilim, teknoloji ve dijital alanlar olarak kategorize edilebileceği tespit edilmiştir. Çalışmada son olarak CHS'nin bu beklentileri karşılayacak fırsat alanlarının, politikalarının ve uygulamalarının olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada, genç nüfus açısından Avrupa'da büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye'de uygulanan yeni sistemden beklentilerin genç nüfus perspektifinden ortaya koyulmasının, gençlik politikalarına ışık tutacağı ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world order, it is seen that many states that have adopted democratic governance attach importance to the principle of separation of administrative powers, but their government systems differ depending on whether this separation of powers is soft or hard. The most common and widely used government systems in democracies are parliamentary, presidential and semi-presidential regimes. It is known that the government systems adopted by the state may change depending on the social, cultural, historical, social and geographical characteristics of societies. After the referendum held in 2017, Turkey gave up the parliamentary system, which it had used for many years but caused other problems with unstable governments, and adopted the presidential government system. The Presidential Government System (CHS), which is a presidential system, has been met with different perceptions and expectations by many segments. In this study; It is aimed to theoretically examine and evaluate young people's perceptions, thoughts and expectations about the presidential government system. In this context, an in-depth literature review was conducted and printed and digital documents on the subject were examined. As a result of the document analysis, some conclusions were reached. Within the scope of the study, it was determined that the participation of young people in politics in Turkey is generally limited to voting, and their interest and participation in programs are at a very low level. It has been determined that young people have both positive and negative perceptions about the Constitutional amendment made for CHS, and their knowledge and awareness of CHS is high. Young people in Turkey have both personal and general problem areas such as economy, unemployment, education, employment, poverty, inequality, etc. In addition, in the study, young people's expectations from CHS; It has been determined that the country's political and economic stability, unemployment and employment, increasing the effectiveness of health and education services can be categorized as science, technology and digital areas. Finally, it was determined in the study that CHS has opportunity areas, policies and practices that will meet these expectations. In this study, it is anticipated that revealing the expectations from the new system implemented in Turkey, which has a great potential in Europe in terms of young population, from the perspective of the young population, will shed light on youth policies.