Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi çerçevesinde yeniden yapılandırılan Türk spor teşkilatına dair görüşlerin belirlenmesi
Within the framework of the presidential government system determination of the views on the restructured Turkish sports organization
  1. Tez No: 617763
  2. Yazar: MURAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ALGÜN DOĞU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Çerçevesinde Yeniden Yapılandırılan Türk Spor Teşkilatına Dair Görüşlerin Belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomeloji) araştırma deseninde yürütülmüştür. Bu araştırmanın çalışma grubunda amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemine dayalı seçimler gerçekleştirilmiştir. Veriler, Gençlik ve Spor Bakanlığında üst düzey yönetici olarak görev yapan 13 kişi ile derinlemesine, yüz-yüze görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Görüşme verileri analiz edilerek düzenlenmiş, anlamlı veriler saptanarak ana ve alt temalar çıkartılmış, temalar arası ilişkiler belirlenerek araştırma soruları altında organize edilmiştir. Görüşmeler sonucunda, yeniden yapılandırılan Türk Spor Teşkilatına dair görüşler; spor, gençlik ve yeniden yapılanma olmak üzere üç ana başlık altında toplanmıştır. 21. yüzyılda bilim, teknoloji ve iletişimdeki hızlı gelişmeler ve bunun sonucunda oluşan hızlı değişimler, artan rekabet koşulları, yeni yönetim biçimi ve anlayışlarını da beraberinde getirmiştir. Bu durum örgütlerde değişme ve yeniden yapılanmayı zorunlu kılmıştır. Gelişen ve değişen koşullara paralel olarak kamu yönetiminde yaşanan gelişmeler, sporun yönetsel yapısına da yansımıştır. Ülkemizde de yeni kamu yönetimi anlayışı kapsamında bir reform hareketi olarak kabul edilebilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türk Spor Teşkilatı, Cumhurbaşkanlığı 1'nolu kararnamesi ile yeniden yapılandırılmıştır. 1922'de Türkiye İdman Cemiyeti ile ülkemizde sporda teşkilatlanma başlamış ve birçok aşamadan geçerek bu günkü mevcut statüsüne gelmiştir. Elde edilecek sonuçların geleceğe yönelik gençlik ve spor politikaları hakkında yapılacak teşkilat yapılanmalarında önemli bir işleve sahip olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the opinions of the Turkish Sports Organization which was restructured within the framework of the Presidential Government System. Research, one of the qualitative research methods was carried out in the phenomenology (phenomenology) research design. In the study group of this research, selections based on criterion sampling method were used. The data were obtained through in-depth, face-to-face interviews with 13 senior executives in the Ministry of Youth and Sports. The interview data were analyzed and arranged, meaningful data were identified and main and sub-themes were removed, the relationships between the themes were determined and organized under research questions. As a result of the interviews, the opinions about the restructured Turkish Sports Organization; sports, youth and restructuring. The rapid developments in science, technology and communication in the 21st century and the resulting rapid changes brought about increasing competition conditions, new management style and understanding. This situation necessitated changes and restructuring in organizations. In parallel with the developing and changing conditions, developments in public administration have been reflected in the managerial structure of sports. The Presidential Government System, which can be considered as a reform movement within the scope of the new public administration approach in our country, and the Turkish Sports Organization have been restructured with the Presidential Decree No. 1. 1922 began with the organization of sports in our country has come to Turkey Training Community and on the present status through many stages. It is considered that the results to be obtained will have an important function in the organizational structuring about youth and sports policies for the future.