Zirkonya esaslı seramik kaplama malzemelerinin termal şok ve porozite özelliklerinin tayini
Measurement of porosity and thermal shock resisting on the Zirconia based ceramic coatings
  1. Tez No: 845284
  2. Yazar: MUSTAFA AKÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Zirkonya üzerinde yapılan araştırmaların büyük çoğunluğu son 15 yıl içerisindedir. Araştırmacıların ve teknolojistlerin günden güne bu konu üzerinde artan ilgileri, zirkonyanın seramik mühendisliği için artan öneminden ileri gelmektedir. Zirkonyanın yüksek sıcaklıklardaki davranışlarında görülen olumlu neticeler ilginin artmasına sebep olmaktadır. Zirkonyanın uygulama alanları genel olarak elektro manyetik, kimya, nükleer, 1s1, mekanik ve optik alanlarıdır. Elektrik devre elemanları, katı elektrolitler, oksijen sensörleri, adyabatik motor parçaları, kesici takımlar, kalıplar, refrakter malzemeler, sürtünme ve aşınmanın fazla olduğu yerlerde zirkonya esaslı seramikler kullanılmaktadır. Zirkonyanın kullanımını artıran önemli sebeplerden birisi de tokluğunda meydana gelen gelişmelerdir. Gerek faz dönüşümleri, gerekse değişik ısıl işlemlerle zirkon yanın tokluğu ve mukavemeti geliştirilmiştir. Bu durum gevrek ve kırılgan seramik malzemeler karşısında zirkon yaya önemli bir üstünlük sağlar. Zirkonyanın kaplama malzemesi olarak kullanılması, aşınma, korozyon, oksidasyon, termal sok dirençlerinin yüksek olması ve yüksek sıcaklıklarda kararlı bir iç yapıya sahip olması sebebiyledir. Zirkonya kaplama tekniklerinin başında alevle ve plazma püskürtme teknikleri gelmektedir. Alevle püskürtme tekniğinin kolay ve ucuz olmasına karşılık plazma püskürtme cihazı pahalı ve çalışma şartları ağırdır. Plazma püskürtme tekniği ile kaplamada görülen porozite miktarı %2'yi geçmediği halde alevle püskürtme tekniğinde %18-20'ye kadar çıkabilen porozite mevcuttur. Bu durum termal bariyer amaçl1 kapla malar için istenilen bir özelliktir.
Özet (Çeviri)
Zirconia from its mineral sources, production, fabrication technology and property measurements will be recounted with particular attention being brought to bear on recent developments. The most recent of these is transformation toughenning which offers a whole new generation of ceramics with improved mechanical properties. The use of zirconia as on oxygen level sensor aiso promises considerable both in high temperature furnace and internal combustion engine technology. The use zirconia to its full potential the properties of the oxide have been modified extensively by the addition of cubic stabilising oxides. These can be added in amounts sufficent to from a partially stabilised zirconia (PSZ) Which has a cubic structure from room temperature to its melting point. The addition of varying amounts of the cubic stablising oxide, particularly Mg0, Ca0 and Y203 has allowed the development of novel and innovative ceramic maretials which have brought about conisderable technological change. The range of material has been expanded by the use of specific rare earth additions, notably cerium oxide and this maretial shows unusual toughness which could have significant implications for the design of engineering ceramics. Zirconia based ceramics have now been developed to stage where design of microstructure is possible by control of composition, fabrication route, thermal treatment and final machining. The control of properties by development of microstructure wi1l continue to be a unifying theme throughout this publication.