Sınava hazırlık dönemi lise öğrencilerinin serbest zaman etkinliklerine ve e-spora katılım motivasyonlarının incelenmesi
Examining the motivation to participate in free time activities and e-sports of high school students in the exam preparation period
  1. Tez No: 845285
  2. Yazar: NURİ DERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınava hazırlık dönemi lise öğrencilerinin serbest zaman etkinliklerine ve e- spora katılım motivasyonlarının çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Araştırmanın evrenini; İstanbul ili Güngören ilçesinde bulunan Gençosman Borsa İstanbul Çok Programlı Anadolu Lisesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında öğrenim gören toplam 400 12.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Gençosman BIST Çok Programlı Anadolu Lisesinde okuyan öğrencilerin 198'si kız öğrenci. 202'si erkek öğrencidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak lise öğrencilerinin tanımlayıcı bilgileri“demografik bilgi formu”yoluyla, Üstün ve ÖZ tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yaparak geliştirdikleri E- spor aktivitelerine motive eden faktörlerin belirlenmesine yönelik“E-Spor Katılım Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Aynı şekilde katılımcıların demografik özelliklerine göre rekreatif etkinliklere katılım ve serbest zaman düzeylerini karşılaştırmak için, Üstün tarafından geliştirilen“Ergenler İçin Serbest Zaman Motivasyon Ölçeği”aşamaları izlenerek aynı zaman da araştırma amacının içerisinde kalarak toplam 67 maddeli ölçme aracı kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda lise öğrencilerini E-spor oynamaya motive eden faktörlerin puan ortalmalarının taksonomik alan ve yetkinlikte, Serbezt zaman motivasyon kaynaklarının ise içsel motivasyonda puan ortalamalarının yüksek olduğu bulunmuştur. Değişkenlere göre cinsiyet ve günlük oyun oynama süresine göre istatistiki olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Bağımlı değişkenler arasındaki ilişkinin düşük ve orta düzeyde pozitif önlü değiştiği görülmektedir. Bu sonuçlar ışığında günümüz serbest zaman değerlendirme araçlarının dijitalleşmesi sebebiyle farkındalık çalışmalarının lise ve altı eğitim seviyelerinde verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the motivation of high school students to participate in free time activities and e-sports according to various variables. The universe of the research; It consists of a total of 400 12th grade students studying at Gençosman Borsa Istanbul Multi-Program Anatolian High School, located in the Güngören district of Istanbul, in the 2023-2024 academic year. 198 of the students studying at Gençosman BIST Multi-Program Anatolian High School are female students. 202 of them are male students. In the study, the“E-Sports Participation Motivation Scale”, developed by Üstün and ÖZ by conducting a validity and reliability study to determine the factors that motivate high school students, was used as a data collection tool. Likewise, in order to compare participants' participation in recreational activities and their free time levels according to their demographic characteristics, a measurement tool with a total of 67 items was used, following the steps of the“Leisure Motivation Scale for Adolescents”developed by Üstün, while remaining within the scope of the research purpose. As a result of the study, it was found that the score averages of the factors that motivate high school students to play E-sports were high in taxonomic domain and competence, and the score averages of free time motivation sources were high in intrinsic motivation. According to the variables, statistically significant differences were determined according to gender and daily gaming time. It is seen that the relationship between the dependent variables varies positively at low and medium levels. In light of these results, it is recommended that awareness activities be given at high school and lower education levels due to the digitalization of today's free time evaluation tools.