Zirkonya esaslı ısı engelleyici kaplamalarda taquchi deney tasarımı ile işlem değişkenlerinin belirlenmesi
Determination of process parameters through taquchi experimental design at zircoonium based thermal barrier coating
  1. Tez No: 56996
  2. Yazar: DİLEK PARACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Isa engelleyici kaplamalar malzemelerin özellikle sıcak korozyona karşı dirençlerini arttırmak ve ısı kayıplarını azaltmak amacı ile kullanılmaktadır. Bu kaplamalar, türbin motorlarının yüksek sıcaklığa maruz bölgelerinde, piston başlarında, motor yanma odaları ve egzoz monifoldu gibi parçalarda uygulanmaktadır. Türbin kanatçıklarının seramik ile kaplanarak malzemenin daha yüksek sıcaklıklara dayanıklı hale gelmesi neticesi parça ömründe ve türbin çalışma veriminde artış elde edilirken yakıt tasarrufu da sağlan maktadır. Zirkonya, yüksek sıcaklıkta kararlı bir iç yapıya sahip olması, genleşme katsayısının düşük olması nedeni ile ısı engelleyici kaplamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca aşınma, korozyon, oksidasyon direncinin yüksekliği ve termal şok dayanımı nedeni ile tercih edilmektedir. Seramik termal sprey kaplamaların, korozyondan korunma veya ısı engelleyici olarak kullanılmalarına göre porozite, kaplama kalitesinin belirlenmesinde önemli bir rol oynamak tadır. Kısmen kararlı hale getirilmiş zirkonyum oksitin plazma kaplama yöntemi ile süper alaşımlar üzerine kaplanması havacılık ve uzay sanayiinde yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada, Kobalt esaslı L-605 süper alaşımı plazma sprey yöntemi ile bağlayıcı olarak nikel -alüminyum ve kap lama tozu olarak magnezyum zirkonat kullanılarak kaplanmış tır. Plazma sprey işleminde toz akış hızı, amper, mesafe, parça yüzey ısısı ve gaz akış oranı faktörlerinin poroziteye etkileri, bunların birbirleri ile olan etkileşimleri Taguchi yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca kaplanan ve kaplayan malzemelerin termal genleşme katsayılarını yaklaştırmak amacı ile üç katlı plazma sprey kaplama uygulanmıştır. Kaplanan numunelerde görüntü analızörü ile porozite ölçümleri yapılmış, bükme ve termal şok deneyleri ile kaplama özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thermal barrier coatings are used in today ' s gas turbine engines specifically to increase the material resistance against heat corrosion and to reduce heat losses. These co atings are applied in the areas of turbine engines affected by high temperatures, in piston engines, combustion cham bers, and exhaust manifolds. Coating of turbine blade air foils with ceramics increases their resistance to high tem peratures and as a result, an increase is achieved in life of the coated components türbine performance, and fuel eco nomy. Since Zirconia has a stable structure at high temperatu res and a high dilatation coefficient factor, it is widely used among thermal barrier coatings. Also, it is preferred for its high resistance against wear, corrosion, oxidation, and thermal shocks. Porosity has a very important role in determining the quality of thermal sprayed ceramic coatings applied to components for corrosion protection or heat pre vention. The use of the partially stable zirconium oxide plasma coating method to coat super alloys in the aeronau tics and space industry is prevalant. In these study, Cobalt L-605 metarial has been coated with Nickel-Al and Mg-Zirconat using the plasma spray met hod. During the process of plasma spray influencing factors the powder flow rate, amperage, gun to part distance, part surface heat, gas flow rate on porosity and their interac tion with each other have been investigated. A three layer plazma spray coating has been applied for the purpose of bringing the thermal expansion coefficients of each layer as close as to each other. Coating properties have been evalueted by applying bending and thermal shock tests.