Aşamalı karotis arter stentleme sonrası koroner arter bypass greftleme ameliyatı ile eş zamanlı karotis endarterektomi ve koroner arter bypass greftleme ameliyatının erken dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of early term results of staged carotid artery stenting and coronary artery bypass graft versus synchronous carotid endarterectomy and coronary artery bypass graft operation
  1. Tez No: 845301
  2. Yazar: EBSAR ERGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BÜYÜKBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Koroner arter bypass greftleme(KABG) yapılacak hastalarda karotis arter müdahalesi için kriterler, zamanlama ve yöntem konusunda henüz bir uzlaşı sağlanmamıştır. Bu çalışmada, KABG ameliyatı öncesinde ciddi karotis arter stenozu olan hastalarda aşamalı karotis stentleme(KAS) ve eş zamanlı karotis endarterektomi(KEA) tedavi stratejilerinin erken dönem mortalite ve morbidite açısından karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Metod: Çalışmamız, Ocak 2011 ile Haziran 2023 tarihleri arasında, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde KABG cerrahisi ile eş zamanlı karotis arter endarterektomisi uygulanmış 98 hasta ve KABG öncesinde karotis arter stent işlemi yapılan 84 hasta olmak üzere toplam 182 olgunun retrospektif olarak incelenmesini kapsamaktadır. Gruplarda ilk 30 gün içerisinde gözlenen mortalite ve serebrovasküler olaylar retrospektif olarak değerlendirilmiştir Bulgular: Birincil sonlanım noktası olarak ilk 30 gün mortalite oranları KABG+KEA grubunda 11 olgu (%11,2) ve KABG+KAS grubunda 6 olgu (%7,1) olarak tespit edilmiştir (p:0,492). İkincil sonlanım noktası olarak serebrovasküler olay oranları KABG+KEA grubunda 17 olgu (%17,3) ve KABG+KAS grubunda 13 olgu (%15,5) olarak tespit edilmiştir (p: 0,890). Her iki grup arasında mortalite ve SVO açısından istatiksel açıdan anlamlı fark bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda koroner arter bypass greft cerrahisi öncesinde yapılan tetkiklerde ciddi karotis arter stenozu saptanan ve müdahale kararı verilen hastalarda, karotis arter stentleme işlemini, karotis arter endarterektomi kadar güvenli olarak önermektedir. Seçilecek olan yöntemin hastanın semptomlarına ve cerrahın tecrübesine göre belirlenmesini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Criteria, timing, and methods for carotid artery intervention in patients undergoing coronary artery bypass grafting (CABG) have not yet reached a consensus. This study aims to compare the early-term mortality and morbidity of staged carotid stenting and simultaneous carotid endarterectomy in patients with significant carotid artery stenosis before KABG surgery. Methods: Our study includes a retrospective analysis of a total of 182 patients, comprising 98 patients who underwent carotid endarterectomy (CEA) concurrently with KABG surgery and 84 patients who underwent carotid artery stenting (CAS) between January 2011 and June 2023 at Kartal Koşuyolu Training and Research Hospital. Mortality and cerebrovascular events observed within the first 30 days in both groups were retrospectively evaluated. Findings: The primary endpoint, 30-day mortality rates, were determined as 11 cases (11.2%) in the CABG+CEA group and 6 cases (7.1%) in the CABG+CAS group (p: 0.492). As the secondary endpoint, cerebrovascular event rates were found to be 17 cases (17.3%) in the CABG+CEA group and 13 cases (15.5%) in the CABG+CAS group (p: 0.890). There was no statistically significant difference between the groups regarding mortality and cerebrovascular events. Conclusion: In patients identified with significant carotid artery stenosis in preoperative evaluations for coronary artery bypass graft surgery and requiring intervention, our study suggests that carotid artery stenting is as safe as carotid endarterectomy. We recommend determining the selected method based on the patient's symptoms and the surgeon's experience.