Türkiye Filistin ilişkilerinin Filistin basınına yansıması
The reflection of the Turkish-Palestinian relations on the Palestinian newspapers
  1. Tez No: 845302
  2. Yazar: NİDAL A.S. BARBAKH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TORUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Türkiye-Filistin ilişkileri eski çağlardan beri başlayıp, zaman dilimine göre boyutu değişmiştir. Mevcut siyasi sistemin iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü veya zayıf olmasında önemli bir etkisi olmuştur. Bu çalışma, Türkiye-Filistin ilişkilerinin Filistin gazetelerine ne ölçüde yansıdığını, ayrıca Türkiye ve Filistin ile ilgili haberlere en çok yer veren Filistin gazetelerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Çalışma, haberlerle ilgili olarak haberin yerini, boyutunu, alındığı kesiti, kaynaklarını ve haberlerde kullanılan görselleri; başlığın türünü, üslubunu, ana konusunu, etkin güçlerini ve etkili kişiliklerini; haber metninin konusunu, içindeki ilişkilerin türünü, etkin güçlerini ve ikna yöntemlerini bilmeyi amaçlamıştır. Çalışma, genel tarama modeli kimliğine sahiptir. İçerik çözümlemesi yönteminin kullanıldığı, bu çalışmanın önemi Ortadoğu bölgesinde bu konuyu ele alan ender çalışmalardan biri olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yönüyle de Türkiye ve Filistin üniversiteleri için güvenilir bir referans olarak değerlendirilmesine yansımıştır. Çalışmada Türkiye-Filistin ilişkilerinin tarihsel gelişimi hakkında bilgiler aktarılmıştır. Özellikle İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sırasında Türkiye'nin Filistin davasına yönelik işbirliği ve siyasi desteğin yanında, İsrail'in Kudüs'te yaptığı ihlallerini Türkiye'nin reddetmesine açıklık getirilmiştir. Ayrıca iki ülke basının doğuşunun zamansal yakınsaması, Türkiye ile Filistin arasında bir karşılaştırma yapılarak açıklığa kavuşturulmuş ve ardından çalışma örneklem gazeteleri üzerinde pratik uygulama yapılmıştır. Çalışmanın örnekleminde ise 01.01.2020 tarihinden 31.12.2021 tarihine kadar Filistin, el-Hayat ve el-Ayyam gazetelerinde yer alan haberler incelendi ve bir takım sonuçlar elde edildi. Filistin gazetesinin Türkiye ve Filistin ile ilgili haberlere en çok yer veren gazete olduğu bulunmuştur. Haberler genellikle Arap ve uluslararası bölümünden alınmıştır. Türkiye ve Filistin ile ilgili haberler sayfanın ortasına yer almıştır. Türkiye-Filistin ilişkisinin ana noktası Filistin davasına maddi ve manevi destek sağlayan siyasi ilişkilerde ortaya çıkmaktadır. Türkiye'nin Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı savunmadaki rolü aktiftir ve ilişkiler arasında siyasi ilişki haberlerinin Filistin gazetelerinin haberlerinde en yüksek oranda yer aldığı tespit edilmiştir. Rakamlar ve istatistikler, Filistin gazeteleri metinlerinde en çok kullanılan ikna edici yöntemler arasında yer almıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin gazetelerinin haberlerindeki başlıklarda ve metinlerde en etkili aktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Filistin gazetelerinin haberlerinde Türkiye'nin imajının olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Turkish-Palestinian relations began since ancient times, but to a varying extent according to the time period, and the existing political system had a significant impact on influencing the strength and weakness of relations between the two countries.The study aimed to find out the extent to which Turkish-Palestinian relations are reflected in the Palestinian newspapers, also to identify the most Palestinian newspapers dealing with news related to Turkey and Palestine. Regarding to the news, it aimed to know the location, size and section taken from it, and the sources and images used in the news. As for the headline, to know the type, style , the main theme , active forces, and influential personalities. As for the text of the news, to know the subject of the text, the type of relations within it, the active forces, the persuasive methods, and the role and image of Turkey in the text. The study used the general survey approach, the method of content analysis, the importance of the study stems from the fact that it is one of the rare studies on the scale of the Middle East that dealt with this subject, and that makes it a strong and reliable reference for Turkish and Palestinian universities. The study recounted information about the historical development of the Turkish-Palestinian relations, it clarified the relations of cooperation and political support for the Palestinian cause, especially during the Israeli attacks on the Gaza Strip, and the Turkish rejection of the Israeli violations in the city of Jerusalem.Also, the temporal convergence of the emergence of the press was clarified by making a comparison between Turkey and Palestine, and then the practical application on the study sample which is newspapers. As for the sample of the study, it was represented in the newspaper of Palestine, Al-Hayat and Al-Ayyam, for the period of time extending from the date of 01.01.2020 until the date of 31.12.2021, so that all the news in the pages of these newspapers mentioned above were checked, and the study concluded a set of results that we can list as follows: Palestine newspaper is the most covering of the news related to the relationship between Turkey and Palestine, the news was taken from the Arab and international section. These news was centered in the middle of the page. The type of the relationship between Turkey and Palestine is represented in the political relations that exist in providing material and moral support for the Palestinian cause. Turkey's role in defending Jerusalem and Al-Aqsa Mosque was active, and the personality of Turkish President Recep Tayyip Erdogan is considered as one of the influential figures in the news, and Turkey's image was also positive in the news of the Palestinian newspapers.