Filistin-İsrail çatışmasının tarihi seyri ve temmuz 2014 Gazze saldırısının Türk yazılı basınına yansıması
Historical reflections on the palestinian-Israeli conflict: The Gaza attack; Written in Turkish press, july 2014 historical reflections on the palestinian-Israeli conflict: The Gaza attack; Written in Turkish press, july 2014
  1. Tez No: 397674
  2. Yazar: OMAR ABUFAYYAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Filistin-İsrail çatışmasının doğru olarak anlaşılması, büyük ölçüde bu iki toplum arasındaki ilişkilerin tarihsel sürecinin doğru okunmasına bağlıdır. Müslümanların yeryüzündeki son hamisi olan Osmanlı Devleti'nin tarih sahnesinden çekilmesiyle Filistin'li Müslümanlar da sahipsiz kalmıştır. Halkı temsil edip etmediği hep tartışılan liderler tarafından yönetilen Arap ve Arap olmayan İslam ülkeleri, Müslüman bir halka yardım etmekten ve yaptırım gücü olan bir birlik oluşturmaktan oldukça uzak görünmektedir. Böyle olunca Filistin'e küçük küçük göçlerle başlayan Yahudi yerleşimleri, Batı'nın daha sonra Ortadoğu olarak adlandırılan bölgedeki çıkarlarına da uygun düşünce, hiç bir evrensel hukuk kuralını tanımayan ve sürekli katliam yapan bir devlet haline dönüştü. 1948 yılında kurulan İsrail devleti, topraklarını sürekli genişletme temayülünde olmuş ve bu amaçla Filistin halkının yaşadığı toprakları işgal ederek, onları kalabalık bir nüfusla çok dar bir alanda ve tecrid edilmiş bir halde yaşamaya mahkum etmiştir. Filistinlilerin yaşadığı iki bölgeden biri olan ve bugüne kadar bir çok kez saldırıya uğramış olan Gazze, en son Temmuz 2014'de yine kanlı bir İsrail saldırısına sahne olmuştur. Bu saldırıya bütün dünyada olduğu gibi Türk medyasında da geniş yer verilmiştir. Filistin-İsrail çatışmasının tarihsel sürecini ve son Gazze saldırısın Türk yazılı basınına yansımasını konu alan bu çalışmada, iki toplum arasındaki (Bu ilişkiler çoğu zaman veya eş-zamanlı Arap-İsrail ilişkileri ve çatışmaları olarak da adlandırılmıştır.) olaylar, din ve siyaset eksenli olarak geniş bir şekilde ortaya koyulmuştur. Yahudilerin tarih sahnesine çıkışı, dini inançları, Filistin ve Kudüs'ün Yahudi ve İslam toplumu için ne ifade ettiği, Osmanlı-Yahudi ilişkileri, Batı-Yahudi ilişkileri, Siyonist Kongre ve İsrail devletinin kuruluşu ele alınan konular arasındadır. Çok sayıda Türkçe ve Arapça kaynaklardan literatür tarama yöntemiyle oluşturulan bu bölüm, son Gazze saldırısının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olacağı gibi, olayların Türkiye'deki gazetelere yansımasını çözümlemeye de katkı sağlayacaktır. Saldırının gazetelere yansımasının incelendiği son bölümde, Türkiye'deki yazılı basından örneklem olarak seçilen dört gazete (Zaman, Yeni Şafak, Hürriyet, Cumhuriyet), çeşitli tablolar oluşturularak içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde, Tarihsel süreç ışığında bugünkü olaylar yorumlanmış ve Gazetelerin incelenmesi ile elde edilen sonuçlar ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
To understand right Palestinian-Israeli conflict depends largely on reading the historical process of the relations between the two communities accurately. With the withdrawal of the last protector of Muslims, Ottoman Empire, from the stage of history, Muslims in Palestine have remained unattended. Arab and non-Arab Islamic countries, governed by leaders who represent the people, have always been discussed whether they represent them or not. They seem quite far from forming a union with the power and the sanctions to help the Muslims public. In that situaiton, with tiny little migration of Jewish settlements to Palestinia, and as they accorded with the benefits of West in the area, later called as Middle East, have became a state which continuous massacre and do not recognize any universial law. The State of Israel founded in 1948, has been in continuous expansion land trend. For this purpose, by occupying land where Palestinians live, a large population of them were condemned to live in a state that is in a very narrow space and insulated from. Gaza, which is one of the two regions where live Palestinians and which has been assaulted many times so far, was again on the scene of a bloody attack by Israel in last July 2014. This attack was given a wide coverage in the Turkish media as well as in the whole world. In this study, which is subjected on the historical context of the Palestinian-Israeli conflict and the recent Gaza attacks on the reflection of Turkish print media, events between the two communities have been set out in a broad way as the axis of religion and politics. (These relationships are often referred to as real-time or Arab-Israeli relations and conflicts.) The exit of Jews on the stage of history, their religious beliefs, what the meaning of Palestine and Jerusalem for Jewish and Islamic communities is, Ottoman-Jewish relations, Western-Jewish relations, the establishment of the Israeli state and the Zionist Congress are among subjets which are handed. This section, created by welding method from numerous Turkish and Arabic works, from one hand will help the recents Gaza atrack to undertood better and from other hand will also contribute to the resolution of events in the newspapers in Turkey. In the last part, where the reflections of the attack in the newspaper are investigated, the four newspapers selected as samples from the written press in Turkey (Zaman, Yeni Safak, Hurriyet, Cumhuriyet), were analyzed by content analysis method by creating a variety of tables.In the conclusion of the study, the events of today light of in the historical process were interpreted and the results obtained by examining the newspapers were revealed.