YouTube'da belgesel sinema: Coşkun Aral örneği
Documentary cinema on YouTube: The case of Coşkun Aral
  1. Tez No: 845309
  2. Yazar: MUHAMMED GÖKTUĞ SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İnternet teknolojisi başta olmak üzere gelişen teknolojinin etkisi medya araçları üzerinde de gözlenmektedir. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen sinema, televizyon, gazete, dergi ve radyo gelişen teknolojinin getirdiği yeni özellikleri barındıramamaları sebebiyle“geleneksel”olarak sınıflandırılmaktadır. Yeni olan medya araçlarının en başında ise sosyal medya gelmektedir. Sosyal medya kitleleri üretici konumuna getiren ve geri dönüşe olanak sağlayarak etkileşimli iletişimi kullanıcılarına sunan yapıdadır. Sosyal medyanın hızlı tüketim algısını da beraberinde getirmektedir. Her gün milyonlarca içerik paylaşılan sosyal medyadaki en büyük video paylaşım ağı ise YouTube'dur. Çalışmada, YouTube üzerinden yayınlanan belgesel yapımlara karşı olan tutumun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma da incelenen“Coşkun Aral Anlatıyor”kanalı çalışmanın sınırlılığını oluşturur. Çalışma, nitel araştırma yöntemi ve olgubilim desenine göre planlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile çalışmanın verileri toplanmıştır. Sosyal medyayı genç kesimin daha çok kullanması çalışmanın varsayımını oluşturmaktadır. Çalışmanın sonucunda Coşkun Aral ve ekibinin kendi çizgileri dahilinde kemik kitlesi için yayınlar yaptığı görülmektedir. Coşkun Aral, daha fazla izlenme ve daha fazla para kazanma sonucuna karşın“ahlaki”değerlerini çiğnemeden ilerlemekte, kendi doğrularını bilinçli kitlesine aktarmaktadır. Çalışmada ulaşılan bir diğer sonuç ise YouTube üzerinden yayınlanan belgesel içerikli yapımların daha çok izleyiciye ulaşması için popüler kültürü ve gündemi takip etmeleri ve oluşturdukları içeriklerin konularını bu yönde seçmeleri gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
The influence of developing technology, especially Internet technology, is also observed on media tools. Although widely used, cinema, television, newspapers, magazines and radio are classified as“traditional”due to their inability to accommodate the new features brought by developing technology. At the beginning of the new media tools, social media comes first. Social media is a structure that puts the masses in the position of producers and offers interactive communication to its users by enabling feedback. It also brings with it the perception of fast consumption of social media. The biggest video sharing network on social media, where millions of content are shared every day, is YouTube. In the study, it was aimed to investigate the attitude towards documentary productions broadcast via YouTube. The“Coşkun Aral Anlatıyor”channel, which was also examined in the study, constitutes the limitation of the study. The study was planned according to qualitative research method and phenomenological design. The data of the study were collected with the semi-structured interview method. The assumption of the study is that young people use social media more. As a result of the study, it is seen that Coşkun Aral and his team have made publications for bone mass within their own lines. Despite the result of being watched more and making more money, Coşkun Aral progresses without violating his“moral”values and conveys his own truths to his conscious audience. Another conclusion reached in the study is that in order for documentary content productions broadcast via YouTube to reach more viewers, they should follow popular culture and the agenda and choose the topics of the content they create in this direction.