Diabetes mellitus teşhisini yeni almış non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı olan erişkin bireylerde thıoredoxın1 ve thıoredoxın etkileşimli protein düzeyleri ile metabolik parametreler ve hepatosteatoz derecesi ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the grade of hepatosteatosis, metabolic parameters, thioredoxin1 and thioredoxin interacting protein levels in adults with non-alcoholic fatty liver disease recently diagnosed with diabetes mellitus
  1. Tez No: 845321
  2. Yazar: CAN YÜCELSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ENGİN ATAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İç Hastalıkları polikliniğine başvuran nondiabetik ve diabetik yağlı karaciğer hastalarında yağlanmanın derecesi, glukoz-lipid profili ve karaciğer fonksiyon testleri gibi metabolik parametreleri ve hastalığın patogenezindeki anahtar faktör olan redoks dengesinin indirekt göstergesi atfedilebilecek Thioredoxin1 (TRX) ve Thioredoxin Etkileşimli Protein (TXN1P) düzeyleri arasındaki ilişkiyi aydınlatarak metabolik bozukluk, oksidatif stres ve karaciğer patolojisi etkileşimini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, prospektif, kesitsel, gözlemsel nitelikte tasarlanmıştır. Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Polikliniğinde yürütülmüştür. Nondiabetik ve diabetik yağlı karaciğer hastalığı olan katılımcıların biyokimyasal ve hematolojik değişkenleri ile birlikte ultrasonografik hepatosteatoz (HS) dereceleri ile TRX1-TXNIP düzeyleri karşılaştırılmıştır. HS dereceleri ile TRX1-TXNIP düzeyleri arasındaki korelasyon incelenmiştir. Bulgular: Oksidatif stres için indirekt belirteç sayılabilecek TRX1 düzeyi ile Diabetes Mellitus (DM) arasında negatif korelasyon, TXNIP düzeyi ile DM arasında pozitif korelasyon bulduk. Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAYKH) varlığında; HS derecesi ile TRX1 düzeyi arasında negatif korelasyon, HS derecesi ile TXNIP düzeyi arasında pozitif korelasyon saptadık. Ayrıca Monosit/HDL-C oranı (MHR) ile TRX1 düzeyi arasında anlamlı negatif korelasyon, MHR ile DM varlığı, HS şiddeti ve TXNIP düzeyi arasında anlamlı pozitif korelasyon belirledik. Sonuç: Çalışmamız, TRX1 ve TXNIP düzeylerinin, DM ve NAYKH şiddeti ile önemli ilişkisi olduğuna dair yeni kanıtlar sunmaktadır; verilerimiz, diabetik yağlı karaciğerin etkin bir şekilde değerlendirilmesi ve izlenmesi için önemli bir yol göstermektedir. Bu belirteçlerinin, DM ve NAYKH teşhisinde, tedavisinde, takibinde, özellikle oksidatif stres ve insülin direnci mekanizmaları göz önünde bulundurularak, klinik pratikte umut verici uygulamaları olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to reveal the interplay of metabolic disorder, oxidative stress and liver pathology by elucidating the correlation between the grade of hepatosteatosis, metabolic parameters, Thioredoxin1 (TRX) and Thioredoxin Interacting Protein (TXN1P) levels, attributed as indirect indicators of redox balance, a key factor in the pathogenesis of the disease, in nondiabetic and diabetic fatty liver patients admitted to the Internal Medicine outpatient clinic. Material and Method: The proposed study was structured as a prospective, cross-sectional and observational analysis conducted at Bağcılar Training and Research Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic. We enrolled participants with nondiabetic and diabetic fatty liver disease, comparing biochemical and hematological variables, ultrasonographic hepatosteatosis (HS) grades and TRX1-TXNIP levels. The correlation between HS grades and TRX1-TXNIP levels was examined. Results: We found a negative correlation between TRX1 level and Diabetes Mellitus (DM), and a positive correlation between TXNIP level and DM. In the cases of Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD); we found a negative correlation between HS grade and TRX1 level, and a positive correlation between HS grade and TXNIP level. Additionally, we found a significant negative correlation between Monocyte/HDL-C ratio (MHR) and TRX1 level and a significant positive correlation between MHR and the presence of DM, HS severity and TXNIP level. Conclusion: Our study provides new evidence that TRX1 and TXNIP levels are significantly associated with the severity of DM and NAFLD; our data provide an efficient way to assess and monitor the occurrence of diabetic fatty liver. In clinical practice, TRX1 and TXNIP markers can be used in the diagnosis, treatment and prognosis of DM and NAFLD on the basis of oxidative stress and insulin resistance.