Örtüaltı hıyar yetiştiriciliğinde biyoçarın kökur nematodları [(Meloidogyne spp.) (Tylenchida: Meloidogynidae)]'na etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the effectiveness of biochar on root knot nematodes [(Meloidogyne spp.) (Tylenchida: Meloidogynidae)] in greenhouse cucumber cultivation
  1. Tez No: 845320
  2. Yazar: MEHMET ALİ MANDACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, biyoçarın kökur nematodları (Meloidogyne spp.)'na karşı etkinliğini belirlemek amacı ile sera koşullarında hıyar bitkisinde yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, biyoçarın 3 farklı dozu (250 kg/da, 375 kg/da, 500 kg/da), 1 karşılaştırma ve 1 muamelesiz kontrol grubu, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre denemeye alınmıştır. Denemeden elde edilen sonuçlara göre, biyoçarın bitki boyuna etkisi %31,49, verime etkisi %35,37 ve köklerdeki urlanmaya karşı etkisi %64,58 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the efficacy of biochar against root-knot nematodes (Meloidogyne spp.) under greenhouse conditions in cucumber plants. Three different doses of biochar (250 kg/da, 375 kg/da, 500 kg/da), 1 comparison group, and 1 untreated control group were included in the trial using a Randomized Complete Block Design. According to the results obtained from the trial, the effect of biochar on plant height was determined as 31.49%, on yield 35.37%, and on the reduction of root galling was 64.58%.